ΟΦΗ - ΑΕΚ 0-3: Ξανά κιτρινόμαυρη η κορυφή με υπογραφή Άμραμπατ

Η, χωρίς κλασικό επιθετικό, Ένωση έκανε περίπατο στο Ηράκλειο κερδίζοντας με 3-0 τον ΟΦΗ και επέστρεψε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ένα ματς που φάνταζε  πολύ δύσκολο για την, χωρίς κλασικούς επιθετικούς ΑΕΚ, απέναντι στο φορμαρισμένο ΟΦΗ, εξελίχθηκε σε περίπατο (3-0) της Ένωσης στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», παρουσία 500 φιλάθλων της στις εξέδρες, χάρη στη… ρέντα του Νορντίν Άμραμπατ. Με τη νίκη τους οι «κιτρινόμαυροι» έπιασαν και πάλι κορυφή έχοντας τον ίδιο αριθμό αγώνα με τον Παναθηναϊκό.

Ο Άμραμπατ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ πριν βγει το ημίχρονο και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο ξεκίνημα της επανάληψης εκμεταλλευόμενος και στις δύο περιπτώσεις την… ατυχία του Πασαλίδη.

Με το σκορ στο 2-0, η ΑΕΚ κυριάρχησε στο παιχνίδι πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Γκατσίνοβιτς, ύστερα από ασίστ του κορυφαίου παίκτη του γηπέδου, Πέτρου Μάνταλου, και αντιπαρήλθε μια και καλή των δυσκολιών απέναντι σε μια ομάδα που είχε κι αυτή τις ευκαιρίες της, αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Αθανασιάδη.

Για την Ένωση ξεκινά τώρα μια κρίσιμη εβδομάδα με τα δύο παιχνίδια απέναντι στον Ατρόμητο και τον Ολυμπιακό, που θα κρίνουν αν θα τερματίσει πρώτη στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Η πρωτιά πάντως είναι στο χέρι της…

Η παράταξη των δύο ομάδων

Ο Ματίας Αλμέιδα δεν επέλεξε να χρησιμοποιήσει τον Άμραμπατ σε θέση σέντερ φορ, αλλά τον άφησε στα δεξιά με το Γκατσίνοβιτς να παίζει αριστερά. Ο Πινέδα πέρασε στον άξονα, με δεδομένη την απουσία του Σιμάνσκι και στην επίθεση βρέθηκε ο Τσούμπερ, έχοντας πίσω του τον Μάνταλο και τον Μεξικανό.

Ο Βάλντας Νταμπράουσκας, που στερήθηκε τις υπηρεσίες των τιμωρημένων Περέα και Βούρου, παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 3-5-2.

Το φιλμ του αγώνα

Η AEK έκανε μέτριο ξεκίνημα και ήταν ο ΟΦΗ αυτός που απείλησε πρώτος με τον Ντίκο.

Σταδιακά η Ένωση πήρα μέτρα στο γήπεδο, ο ΟΦΗ οπισθοχώρησε και οι φιλοξενούμενοι είχαν δυο καλές ευκαιρίες με τον Μουκουντί και τον Γκατσίνοβιτς, αλλά ο Μανδάς αντέδρασε και στις δύο προσπάθειες.

Η AEK εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και με μια έξυπνη ενέργεια του κορυφαίου παίκτη της στο παιχνίδι, Πέτρου Μάνταλου, άνοιξε το σκορ. Ο αρχηγός πάσαρε σε εκτέλεση φάουλ στον Άμραμπατ, που επιχείρησε να σεντράρει, η μπάλα κόντραρε στον Πασαλίδη, ξεγέλασε τον Μανδά και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να χτυπήσει αμέσως, την ώρα που οι παίκτες της AEK ακόμα πανηγύριζαν,  αλλά  ο Αθανασιάδης ήταν έτοιμος να αντιδράσει στα σουτ των Μπάκιτς και Μπαλογιάννη.

Η πίεση της AEK ψηλά από το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, έφερε και το 2-0 όταν ο Άμραμπατ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή από το διώξιμο του Πασαλίδη και πλάσαρε εύκολα το Μανδά.

Η ποδοσφαιρική ποιότητα του Πέτρου Μάνταλου ως δημιουργού, και του Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς ως εκτελεστή, έφερε και το 3-0, που ουσιαστικά  έκρινε την αναμέτρηση.

Η συνέχεια του αγώνα επιφύλαξε φάσεις και στις δύο εστίες και αρκετές αλλαγές από τους δύο προπονητές ενόψει των επόμενων υποχρεώσεών τους.