ΠΑΟΚ - Ιωνικός 6-0 : Με σόου Νάραϊ και ρεκόρ Τζίμα

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 6-0 του Ιωνικού σε μια παράσταση για ένα ρόλο. Με πρωταγωνιστή τον Νάραϊ που έγραψε τρεις ασίστ και τον 17χρονο Στέφανο Τζίμα να σκοράρει ο Δικέφαλος επέστρεψε στις νίκες

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με φόρα στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό, άνοιξε το σκορ στο 2′, σημείωσε άλλα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε τη πιο ευρεία νίκη της σεζόν επί του Ιωνικού με 6-0.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους, με τον Ζίβκοβιτς να γεμίζει στη μεγάλη περιοχή, τον Νάραϊ να κάνει το σουτ και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα αφού κόντραρε στο σώμα του Ρομαό, στο 2′.

Κεφάτος Νάραϊ, πανέμορφο γκολ Ζίβκοβιτς

Η συνέχεια δόθηκε από τον εορτάζω Κωνσταντέλια. Ανήμερα των γενεθλίων του, ο 20χρονος σκόραρε στο 23′, με πλασέ μετά από σέντρα του Νάραϊ. Ο Γερμανός ήταν όλα τα λεφτά στην Τούμπα, καθώς «σέρβιρε» και το 3-0, με τον Μπράντον να μπαίνει με τη μπάλα στα δίχτυα, στο 28′.

Στο 30′ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έβαλε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ, με ένα πανέμορφο γκολ. Ο Σέρβος είχε μπάλα στα αριστερά και έξω από τη μεγάλη περιοχή, είδε τον Χουτεσιώτη στο ύψος της μικρής του περιοχής και τον «κρέμασε» γράφοντας το 4-0.

Ο Τζίμας μπήκε για να σκοράρει και το έκανε

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μασάς να βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 49΄και τον Μπράντον Τόμας να χάνει δυο τετ-α-τετ, στα οποία ο Χουτεσιώτης είχε απάντηση. Στο 54′  ο Νάραϊ έγραψε μια ακόμα ασίστ, με τον Τόμας Κετζιόρα να σκοράρει με προβολή. Στο 66′ ο Τάισον τράνταξε με σουτ έξω από την περιοχή το οριζόντιο δοκάρι. Ο Λουτσέσκου έδωσε χρόνο συμμετοχής και τον Καντουρί, που εμφανίστηκε μετά από μεγάλο διάστημα απουσίας, ενώ πέρασε στην αναμέτρηση και τον Στέφανο Τζίμα. Ο 17χρονος μπήκε με όρεξη να σκοράρει και το έκανε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με καρφωτή κεφαλιά.

Ο Τζίμας έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία του ΠΑΟΚ σπάζοντας ένα ρεκόρ που κρατούσε ο Γιώργος Κούδας από το 1964!