Παναθηναϊκός - Παναιτωλικός 2-0: Μαντσίνι και Παλάσιος τον κρατάνε στην κορυφή

Αφού πρώτα «σημάδεψε» τρεις φορές το δοκάρι, ο Παναθηναϊκός βρήκε τα γκολ από τους Μαντσίνι και Παλάσιος και με το 2-0 επί του Παναιτωλικού στο γήπεδο της Λεωφόρου, προσπέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας την ΑΕΚ, με το… Περιστέρι πλέον να κρίνει την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Πάνω από μία ντουζίνα τελικές, χαμένες ευκαιρίες, δύο δοκάρια, κανένα γκολ. Αυτή ήταν η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου στη Λεωφόρο με τον Παναθηναϊκό να είναι συντριπτικά καλύτερος του Παναιτωλικού που είχε παθητικό ρόλο, αμυνόταν και δεν μπορούσε να ανακόψει τους γηπεδούχους που ήταν, όμως, άστοχοι.

Ο Λάρσον έδιωξε πριν η μπάλα περάσει από τη γραμμή το πλασέ του Σπόραρ, Κουρμπέλης και Χουάνκαρ είχαν μέσα σε λίγα λεπτά, τρία για την ακρίβεια, από ένα δοκάρι σε σουτ που επιχείρησαν, ο Παναθηναϊκός πίεζε όσο περνούσε ο χρόνος, ωστόσο το 0-0 δεν άλλαζε και οι «πράσινοι» δεν έπαιρναν το γκολ που ήθελαν και το οποίο θα άλλαζε το παιχνίδι.

Ο Γιοβάνοβιτς είδε με ικανοποίηση τον Μάγκνουσον να επιστρέφει στη δράση και την ενδεκάδα, είδε τον Κουρμπέλη να τα βγάλει ξανά μία χαρά εις πέρας ως box to box μέσος, είδε την ομάδα του να αποδίδει ωραίο και επιθετικό ποδόσφαιρο παρά τον τρόπο των φιλοξενούμενων που ήθελαν περισσότερο να καταστρέψουν το παιχνίδι των αντιπάλων παρά να δημιουργήσουν κάτι δικό τους.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε: στα δοκάρια. Στο 58ο λεπτό ο Χουάνκαρ, με το καλό του πόδι αυτή τη φορά, το αριστερό, έστειλε ξανά την μπάλα να χτυπήσει δυνατά στη δοκό μετά από ωραίο μακρινό σουτ και οι «πράσινοι» συνέχισαν να… μιμούνται τον ύμνο της βασικής ανταγωνίστριας της ΑΕΚ, μη μπορώντας να βρουν δίχτυα εκτός από τα δοκάρια της αντίπαλης εστίας.

Στο 62ο λεπτό ο Μαντσίνι έλυσε τον γόρδιο δεσμό και έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Ο Παλάσιος έφυγε γρήγορα στην κόντρα, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Γκρατερόλ απέκρουσε ασταθώς, ο Κουρμπέλης πήρε το ριμπάουντ και έδωσε έτοιμο γκολ στον Μαντσίνι, ο οποίος σαν σε προπόνηση, σε κενή εστία έκανε το 1-0.

To γκολ άνοιξε το παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός έχασε ευκαιρίες για μία πιο εύκολη επικράτηση, ενώ ο Παναιτωλικός, που είχε μία καλή φάση σε σουτ του Σενγκέλια, προσπάθησε να πάρει θάρρος όσο το εύθραυστο 1-0 του έδινε ελπίδες για κάτι τέτοιο.

Στο 84′ η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος με τον Σεμπάστιαν Παλάσιος να σκοράρει και να «κλειδώνει» τη νίκη και τους τρεις βαθμούς για τους γηπεδούχους.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, προσπερνώντας την ΑΕΚ και πλέον το… Περιστέρι θα κρίνει την κορυφή στην κανονική διάρκεια. ΑΕΚ και Παναθηναϊκός θα περάσουν από ‘κει για να παίξουν με τον Ατρόμητο και να δούμε ποιος από τους δύο θα μπει ως πρώτος στα πλέι οφ.