Άρης: Ένας πιτσιρικάς δεν μπορεί να παίξει 20 λεπτά;

Eurokinissi

Μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου ο Άρης εξακολουθεί να μην παίρνει γκολ από τους σέντερ φορ, να χάνει σε Νίκαια και Λαμία και να μην δίνει ακόμα λίγο χρόνο σε έναν πιτσιρικά από τη δεύτερη ομάδα

Το πρότζεκτ του σούπερ σκόρερ με τον Αντρέ Γκρέι έμεινε πρότζεκτ και βασικός υπεύθυνος γι αυτό είναι ο ίδιος ο Τζαμαϊκανός σέντερ φορ.

Το εντυπωσιακό του ξεκίνημα με τα τέσσερα μαζεμένα γκολ κόντρα στη Γκόμελ δεν είχε ανάλογη συνέχεια, καθώς ο επιθετικός του Άρη έμεινε με πέντε ευρωπαίκά γκολ του Αυγούστου και πέτυχε έξι ακόμα στο πρωτάθλημα. Κανένα από αυτά σε ντέρμπι και το τελευταίο στις 29 Δεκεμβρίου απέναντι στον Παναιτωλικό.

Από τότε δεν έχει βρει δίχτυα σε 12 ματς, έχει αστοχήσει σε δύο πέναλτι κόντρα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό κι έχει χάσει ένα τσουβάλι γκολ με κλασικές ευκαιρίες μπροστά σε άδεια εστία ή μόνο με τον τερματοφύλακα.

Την ίδια ώρα ο Αμπουμπακάρ Καμαρά, κάνει σημαντική δουλειά στο γήπεδο, αλλά ούτε αυτός έχει σκοράρει σε επτά αγώνες με τη φανέλα του Άρη, στην επιστροφή του στο κλαμπ τον Ιανουάριο.

Ένας μικρός δεν αξίζει μια ευκαιρία;

Και καθώς ο Άρης συνεχίζει να μην παίρνει σκορ από τους σέντερ φορ του, εύλογα αναρωτιέται ο καθένας γιατί δεν παίρνει χρόνο ένας πιτσιρικάς από τη δεύτερη ομάδα.

Ασφαλώς και είναι απόφαση του προπονητή, ούτε κανείς σκέφτεται να πάρει φανέλα βασικού ένας μικρός που δεν έχει παραστάσεις. Αλλά δεν μπορεί να πάρει λίγο χρόνο, 15-20 λεπτά, ένα παιδί που θα παίξει με πάθος και κίνητρο σε αντίθεση με άλλους παίκτες που δείχνουν να έχουν χάσει τη σπίθα;

Ο 19χρονος Χρήστος Χατζηιωάννου είχε πάρει την ευκαιρία στην προετοιμασία και στα πρώτα φιλικά (εξαιτίας του κακού σχεδιασμού). Έκανε ντεμπούτο στη Super League και πήρε λίγα λεπτά συμμετοχής. Άλλος επιθετικός στην Κ19 και την Κ17 του Άρη δεν υπάρχει;

Τι χειρότερο μπορεί να πάθει ο Άρης, που στον δεύτερο γύρο κόντρα στις τρεις τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας, πήρε έναν μόλις βαθμό από τους εννιά που θα μπορούσε (και έπρεπε) να είχε συγκεντρώσει;