Champions League: Ανάσταση για την Τσέλσι, 2-0 τη Ντόρτμουντ - Πεντάρα η Μπενφίκα

H Τσέλσι, με τη δύναμη της έδρας, ανέτρεψε την ήττα της στη Γερμανία και με σκορ 2-0 προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά. Περίπατος (5-1) της Μπενφίκα επί της Μπριζ.

Παρά τα συνεχή ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Premier League και την επιθετική δυστοκία της, η Τσέλσι άντλησε δύναμη, ενέργεια και γκολ από το καυτό «Στάμφορντ Μπριτζ» και υπέταξε την πολύ μαχητική Μπορούσια Ντόρτμουντ με 2-0, ανατρέποντας την ήττα της στον πρώτο αγώνα με 1-0.  Μια πολύ σημαντική τονωτική ένεση για την ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ.

Η Μπενφίκα, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο και πάλι βασικό, διέλυσε την Μπριζ με 5-1 κι έγινε η πρώτη, χρονικά, ομάδα που πέρασε στα προημιτελικά του Champions League

Τσέλσι – Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-0

Το ματς στο «Στάμφορντ Μπριτζ» άρχισε 10 λεπτά αργότερα από την προβλεπόμενη ώρα λόγω καθυστερημένης άφιξης των Γερμανών, αλλά πραγματικά άξιζε τον κόπο η αναμονή, αφού ήταν ένα παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό και ένταση.

Οι «μπλε» μπήκαν πάρα πολύ δυνατά και πίεσαν για το 1-0, αλλά μετά το 15′ η Ντόρτμουντ  ισορρόπησε το παιχνίδι και μπορούσε να σκοράρει σε εκτέλεση φάουλ του Ρόις στο 17′.

Η Τσέλσι απάντησε με το δοκάρι του Χάβερτζ στο 28’…

και λίγο πριν βγει το ημίχρονο, ο Στέρλινγκ, αφού πρώτα έπιασε… αέρα, εν συνέχεια σκόραρε από κοντά για το 1-0 που έβαλε φωτιά στις εξέδρες.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης και με τη βοήθεια του VAR, η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι στο χέρι του Βολφ και ο Χάβερτς, που το εκτέλεσε δύο φορές, αφού  την πρώτη ο Οζτσάν βιάστηκε να μπει στην περιοχή, πέτυχε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι από εκεί και πέρα χρησιμοποίησαν την εμπειρία τους για να κρατήσουν το αποτέλεσμα, έδωσαν χώρο και ουσιαστικά δεν δέχτηκαν την πολύ μεγάλη φάση.

Μπενφίκα – Κλαμπ Μπριζ 5-1

Άλλη κλάση η Μπενφίκα, διπλασίασε τις νίκες της επί της Μπριζ με το εντυπωσιακό 5-1 και πέρασε πανηγυρικά στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Πορτογάλοι, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, ήταν πολύ πιο γρήγοροι και ποιοτικοί απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε καμία σχέση με αυτή που θαυμάσαμε στην πρώτη φάση των ομίλων.

Αν και εχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο…

η Μπενφίκα βρήκε δύο όμορφα γκολ με τους Ράφα Σίλβα…

…και Γκονσάλο Ράμος πριν οι δύο ομάδες φύγουν για τα αποδυτήρια.

Ο Σκοτ Πάρκερ πέταξε λευκή πετσέτα και το δεύτερο γκολ του Γκονσάλο Ράμος στο 57′ έσβησε όποια αμφιβολία υπήρχε ακόμα για την πρόκριση.

Στο 71′ ο Ζοάο Μάριο σκόραρε για πέμπτο διαδοχικό ευρωπαϊκό παιχνίδι (όπως κάποτε ο Εουσέμπιο) από την άσπρη βούλα (προηγήθηκε ανόητο πέναλτι του Σιλά στον Ζιλμπέρτο) για το 4-0.

Με την Μπριζ πια στα όρια κατάρρευσης, ήρθε και ένα πέμπτο γκολ από τον Νέρες στο 77′.

Ο Μάγερ στο 87′ πέτυχε το (υπέροχο) γκολ της τιμής για τους Βέλγους.