ΤΣΈΛΣΙ - ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ 1-1 (6-5 πεν.): Κούπα δια χειρός Σούπερ Κέπα

Στην «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι χρειάστηκε να φτάσει ο τελικός του Σούπερ Καπ Ευρώπης μεταξύ Τσέλσι και Βιγιαρεάλ, με τους Λονδρέζους να επικρατούν με 6-5 και να κατακτούν τον τίτλο.

Με τις δυο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο ουσιαστικά, Τσέλσι και Βιγιαρεάλ οδηγήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση, με τους «μπλε του Λονδίνου» να παίρνουν τελικά την κούπα χάρη σε δυο αποκρούσεις του Κέπα στη «ρώσικη ρουλέτα».

Η Τσέλσι ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι δείχνοντας εξ΄αρχής στην Βιγιαρεάλ ποιος θα ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης. Στο 6′ ήρθε η πρώτη φάση του αγώνα με τον Ασένχο να λέει «Όχι» σε σουτ του Βέρνερ ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Καντέ απείλησε με ωραίο μακρινό σουτ, που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Φτάνοντας σε ποσοστά μπάλας γύρω στο 80% το πρώτο μισάωρο, οι «μπλέ του Λονδίνου» μπόρεσαν να μετατρέψουν σε γκολ την κυριαρχία τους να στο 27ο λεπτό, όταν μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, ο Χάβερτζ γύρισε την μπάλα στον Ζίγιες κι εκείνο με κοντινό πλασέ «έγραψε» το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα ο Ντιά νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Μεντί στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του «κίτρινου υποβρυχίου» στο παιχνίδι. Η Τσέλσι απάντησε με νέα διπλή απειλή, αρχικά στο 35′ με το πλασέ του Μάρκος Αλόνσο μέσα από την μεγάλη περιοχή, που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ασένχο κι έπειτα με τον Ζουμά που έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Στο 43′ και λίγο πριν βγει το ημίχρονο ο Χακίμ Ζίγιες τραυματίστηκε στο χέρι μετά από πτώση σε ανύποπτη φάση και αποχώρησε με τον Κρίστιαν Πούλισικ να περνάει στην θέση του.

Το ημίχρονο έκλεισε με μία τεράστια ευκαιρία για την Βιγιαρεάλ, με τον Αλμπέρτο Μορένο να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι από πολύ κοντινή απόσταση και να σπαταλάει την τεράστια αυτή ευκαιρία, με τον Πεδράθα να προσπαθεί εκ νέου με ένα μακρινό σουτ στην συνέχεια της φάσης, αλλά ούτε αυτό να βρίσκει στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι ήταν ξανά εκείνη που απείλησε πρώτη με το σουτ του Χάβερτζ στο 48′ που πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι Ισπανοί απάντησαν με δοκάρι, αφού ο Ζεράρ Μορένο σημάδεψε αυτό όταν βγήκε απέναντι στον Μεντί στο 52′, με τον Σενεγαλέζο να αποκρούει λίγο με τα ακροδάκτυλα.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στην συνέχεια με την Βιγιαρεάλ να κερδίζει έδαφος και τη κατοχή να είναι πια πιο μοιρασμένη. Το «κίτρινο υποβρύχιο» ήταν εκείνο που απείλησε και πάλι, αλλά ο Μεντί αρνήθηκε το γκολ στον Ντιά, σε σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή στο 68′.

Ότι δεν κατάφερε πριν ο Σενεγαλέζος, το κατόρθωσε ο Ζεράρ Μορένο στο 73ο λεπτό, όταν μετά από ωραίο ένα δυο με τον Ντιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μεντί φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Μετά την ισοφάριση η Τσέλσι ανέβηκε και κέρδισε μέτρα ξανά στο γήπεδο όμως σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να πλησιάσει το καλό πρόσωπο του πρώτου αγώνα. Οι δυο ομάδες από εκεί και έπειτα δεν ρίσκαραν και ήταν απλά σαν να περίμεναν να έρθει το επιπλέον μισαώρο της παράτασης, πράγμα που συνέβη τελικά, αφού όχι απλώς να βρουν ένα δεύτερο γκολ, αλλά ούτε να δημιουργήσουν αξιόλογες ευκαιρίες, με εξαιίρεση ένα σουτ του Μάρκος Αλόνσο από πλάγια και αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η πρώτη και μοναδική ευκαιρία του πρώτο μισού του επιπλέον μισαώρου ανήκε στην Τσέλσι, αλλά ο Κρίστιαν Πούλισικ από ευνοϊκή θέση αστόχησε με το τελείωμα με το εξωτερικό που επιχείρησε στο 100′. Στην επανάληψη και πάλι οι «μπλε του Λονδίνου» είχαν την πρώτη φάση, με τον Μέισον Μάουντ να ηττάται από πλεονεκτική θέση από τον Ασένχο, που έκανε μία εκπληκτική επέμβαση. Με το 1-1 να διατηρείται οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, με τον Τούχελ να περνάει στο παιχνίδι τον Κέπα αντί του Μεντί ένα λεπτό πριν την λήξη.