Ρεάλ Μαδρίτης - Εσπανιόλ 3-1: Βραζιλιάνικη... ανατροπή και πολύτιμο τρίποντο

AMNA/EPA

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στις νίκες με ανατροπή σε βάρος της Εσπανιόλ (3-1), πήρε το τρίποντο και πλησίασε στους 6 πόντους τη Μπαρτσελόνα, με ένα ματς περισσότερο.

Συνεχίζονται τα… ζόρια για τη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά αυτή τη φορά υπήρξε happy end. Η Βασίλισσα βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Εσπανιόλ, αλλά μέσα σε διάστημα 16 λεπτών, κατάφερε να επιστρέψει, να κάνει την ανατροπή με βραζιλιάνικη… υπογραφή και τελικά να κατακτήσει το πολύτιμο τρίποντο.

Η Εσπανιόλ έβαλε από νωρίς δύσκολα στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, με το γκολ του Χοσελού μόλις στο 8ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και με δύο γκολ πριν φτάσουμε στην ανάπαυλα έφεραν το παιχνίδι εκεί που το ήθελαν, για να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Ο Βινίσιους έφερε το ματς στα ίσια στο 23ο λεπτό έπειτα από ενέργεια του Τόνι Κρος, ενώ στο 39′ ο Μιλιτάο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα έπειτα από ασίστ του Τσουαμενί. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+3′) ο Μάρκο Ασένσιο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα έπειτα από τελική πάσα του Νάτσο.

Με αυτή της τη νίκη η Ρεάλ έφτασε στους 56 πόντους, πλησίασε στους 6 την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα (62), αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο.