ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-3: Της έκλεισε το σπίτι και φώναξε... «Θέλετε τίτλο; Ελάτε να τον πάρετε!»

Ο απίθανος Ολυμπιακός του Μίτσελ ισοπέδωσε την ΑΕΚ μέσα στην «Αγιά Σοφιά», έγινε η πρώτη ομάδα που άλωσε τη νέα έδρα της «Ένωσης» και έγραψε ιστορία σε μια βραδιά βγαλμένη από τα πιο τρελά «ερυθρόλευκα» όνειρα!

Την απόλυτη απάντηση έδωσε ο Ολυμπιακός στην OPAP Arena, μετά την ήττα του με 3-0 στο πρόσφατο ματς Κυπέλλου. Αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν όλες τους τις αρετές, αλλά και ατελείωτα ψυχικά αποθέματα στο χορτάρι και απάντησαν στην Ένωση με το ίδιο νόμισμα, όντας η πρώτη ομάδα που φεύγει με νίκη -και τι νίκη- από το νέο γήπεδο των «κιτρινόμαυρων»! Δύο γκολ είχαν δεχθεί σε 14 ματς στη νεότευκτη έδρα τους οι γηπεδούχοι, έχοντας 14 νίκες σε ισάριθμα ματς και ο πρωταθλητής τους φιλοδώρησε με τρία γκολ σε ένα ματς που θα μνημονεύεται για χρόνια!

Η ομάδα του Μίτσελ άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, έδειξε χαρακτήρα και τακτική προσήλωση, ενώ στο δεύτερο με τρία γκολ μέσα σε διάστημα 18 λεπτών, έκλεισε το… σπίτι των γηπεδούχων, οι οποίοι δέχθηκαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό! Αρχικά στο 50′ με το πλασέ του Μπιέλ που κόντραρε στο πόδι του Μουκουντί για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα με υποδειγματική αντεπίθεση, ασίστ του Φορτούνη στον Μπακαμπού για το 0-2, ενώ το 0-3 σημείωσε με νέα εξαιρετική αντεπίθεση ο Σέρχι Κανός στο 67′. Με την ΑΕΚ να παίζει με παίκτη παραπάνω, λόγω αποβολής του Μπιέλ στο 70′, το μόνο που άλλαξε ήταν το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους με σουτ του Τσούμπερ στο 81′.

Χωρίς εκπλήξεις οι ενδεκάδες

Και οι δύο προπονητές δεν ετοίμασαν σημαντικές εκπλήξεις στις αρχικές τους επιλογές. Ο Ματίας Αλμέιδα, πάτησε στο 4-2-3-1 και διάλεξε τους Αθανασιάδη- Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί- Σιμάνσι, Γιόνσον- Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα- Αραούχο. Από την άλλη πλευρά, ο Μίτσελ προτίμησε τον Ρέαμπτσιουκ για το αριστερό άκρο της άμυνας και τον Κανός μπροστά του, αντί του Μασούρα. Στο αρχικό σχήμα, λοιπόν, βρέθηκαν οι Πασχαλάκης- Ροντινέι, Μπα, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ- Σαμασέκου, Χουάνγκ- Μπιέλ, Φορτούνης, Κανός- Μπακαμπού, επίσης στο 4-2-3-1.

Με λίγα λόγια οι δύο τεχνικοί προτίμησαν τον… καθρέφτη αναφορικά με το πως παρατάχθηκαν στο γήπεδο, με στόχο τα δικά τους ατού να κυριαρχήσουν ανά θέση, σε ποιότητα, αλλά και σε τακτική προσέγγιση. Παράλληλα, δεν θέλησαν να ρισκάρουν με παίκτες που προέρχονται από τραυματισμό, όσο σημαντική κι αν είναι η επιρροή τους. Έτσι, λοιπόν, από τη μία πλευρά έμεινε στον πάγκο ο Λιβάι Γκαρσία και από την άλλη ο Χάμες Ροντρίγκες, την ώρα που η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν εκρηκτική.

Δύναμη, ένταση και νεύρα

Με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στο παιχνίδι με ορμή κύλησαν τα πρώτα λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν με 4-4-2 στην ανασταλτική λειτουργία και τον Φορτούνη πλάι στον Μπακαμπού να ξεκινήσουν από ψηλά την πίεση, ενώ παράλληλα θέλησαν να μπουν με δυναμισμό σε όλες τις προσωπικές μονομαχίες. Ο Ιταλός ρέφερι της αναμέτρησης, βρέθηκε από νωρίς στο επίκεντρο διαμαρτυριών από πλευράς Ολυμπιακού, σε φάση που ο Κανός φάνηκε να κερδίζει από τον Μουκουντί στο όριο της περιοχής, ο οποίος τον έκοψε με σοβαρή υποψία για φάουλ, απόφαση που προκάλεσε φωνές και κίτρινη κάρτα στον Μπιέλ.

Δύο φορές απείλησε η ΑΕΚ στο δεύτερο 10λεπτο του αγώνα και τις δύο με τον Αραούχο. Στο 11′ με κεφαλιά και στο 19′ όταν βγήκε προ του Πασχαλάκη, ο οποίος τον πρόλαβε, με γρήγορη έξοδο.

Στο 21′ λεπτό, ο Πινέδα κέρδισε τη μπάλα εκτός περιοχής και ολοκλήρωσε τη φάση στην αριστερή γωνία του Πασχαλάκη, αλλά μέσω  VAR φάνηκε ότι είχε κοντρολάρει με το χέρι κι αυτό οδήγησε τον Μαριάνι στην απόφαση να δώσει το φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Μεξικανός επιχείρησε να απειλήσει και με κεφαλιά, ωστόσο, ο Πασχαλάκης απομάκρυνε σε κόρνερ στο 32′, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.

Με τους γηπεδούχους να είναι πιο δραστήριοι, να ψάχνουν την κίνηση στην πλάτη των ακραίων μπακ και να κερδίζουν τις περισσότερες δεύτερες μπάλες, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κορυφαία στιγμή να προηγηθούν κόντρα στη ροή του ματς, με τον Μπακαμπού να κλέβει από τον Βίντα στο 34′, αλλά να μη μπορεί να νικήσει τον Αθανασιάδη, ο οποίος σταμάτησε ψύχραιμα τη μπάλα.

Οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (4′), έκρυβαν άλλες δύο μεγάλες στιγμές εκατέρωθεν. Στο πρώτο λεπτό ο Αραούχο βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας, αλλά είχε άτσαλο τελείωμα με τη μπάλα να φεύγει ψηλά.

Στο επόμενο λεπτό, οι παίκτες του Μίτσελ εκμεταλλεύθηκαν λάθος του Βίντα, αλλά ενώ η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή, ούτε ο Μπακαμπού που δέχθηκε μαρκάρισμα στο σουτ -ξεσηκώνοντας διαμαρτυρίες για πέναλτι-, ούτε ο Κανός μπόρεσαν να τη σπρώξουν προς την εστία. ενώ αρχικά ο Ρότα είχε απομακρύνει με το κεφάλι.

Επιστροφή με αυτογκόλ και… Μπακαμπούμ

Μετά από ένα πολύ γεμάτο πρώτο μέρος, με έντονες συγκινήσεις εκατέρωθεν, οι δύο αντίπαλοι επέστρεψαν στο τερέν για τη συνέχεια, χωρίς αλλαγές. Σαφής η οδηγία του Μίτσελ για να κρατήσουν οι παίκτες του περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή τους και του Αλμέιδα να συνεχίσουν οι παίκτες του σε υψηλό τέμπο με πίεση από την πρώτη πάσα. Την πρώτη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ έκανε στο 49′ η Ένωση με άστοχο σουτ του Γκατσίνοβιτς.

Ένα λεπτό αργότερα, το σκορ άνοιξε, αλλά από την άλλη πλευρά του γηπέδου. Ο Μπιέλ στην αγαπημένη του κίνηση από δεξιά, πήρε τη μπάλα από τον Μπακαμπού, έκανε κίνηση προς την περιοχή, πλάσαρε, η μπάλα άλλαξε πορεία πάνω στον Μουκουντί και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ήρθε και το 0-2, με δύο πάσες. Ο Σαμασέκου έσπρώξε τη μπάλα προς τον Φορτούνη, εκείνος είδε την κίνηση του Μπακαμπού ανάμεσα στα στόπερ, του πέταξε ιδανικά τη μπάλα κι εκείνος αφού την κατέβασε κι έφτασε στην περιοχή, πλάσαρε με το αριστερό κάτω από τα πόδια του Αθανασιάδη! Ο απόλυτος αιφνιδιασμός!

Τα γκολ του Ολυμπιακού βραχυκύκλωσαν εντελώς τη μηχανή της ΑΕΚ, με τους γηπεδούχους να γεμίζουν άγχος και βιασύνη στις επιλογές. Η ανάγκη, μάλιστα, να επιστρέψουν στο ματς, τους οδήγησε σε άναρχη προώθηση προς την εστία του Πασχαλάκη, με αποτέλεσμα να έρθει και το 0-3 στο 67′! Ο Μπακαμπού έφυγε ξανά στην αντεπίθεση, πάσαρε ιδανικά στον Κανός, ο οποίος από κοντά σημάδεψε σωστά στη δεξιά γωνία μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τρία λεπτά αργότερα, άλλαξαν οι ισορροπίες του αγώνα, λόγω της απερίσκεπτης ενέργειας του Μπιέλ να πάρει δεύτερη κάρτα και να αφήσει την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να φτάσουν στην τεράστια νίκη, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν μόνο το γκολ της τιμής με ωραίο σουτ εκτός περιοχής του Τσούμπερ στο 81′