Γιώργος Χελάκης: Η φορά που οι παίκτες της ΑΕΚ δεν άκουσαν τον Αλμέιδα

eurokinissi

O Γιώργος Χελάκης πιστεύει ότι η υποτίμηση των «ερυθρόλευκων» στο ντέρμπι της Νέας Φιλαδέλφειας, ήρθε απ’ τους παίκτες της ΑΕΚ και την εξέδρα που τους… έσπρωξε να ισοφαρίσουν. Διαβάστε στη SportDay που κυκλοφορεί σήμερα Τρίτη 14 Μαρτίου.

Δεν είναι ότι η ΑΕΚ πέρασε τον ίσκιο για το μπόι της και την πάτησε απ’ τον Ολυμπιακό. Οποιος το ισχυριστεί αυτό υποτιμά τον Αλμέιδα, ο οποίος είναι προπονητής του μέτρου και της ισορροπίας. Αν υποτιμούσε ο ίδιος τον Ολυμπιακό θα είχε απ’ την αρχή τον Τσούμπερ στο γήπεδο και θα είχε εκτός έναν απ’ τους Γιόνσον, Σιμάνσκι.

Ισα-ίσα μέτρησε σωστά τον μεγάλο αντίπαλο και φρόντισε να δυναμώσει τη μεσαία γραμμή του ώστε να επιβάλλει την κυριαρχία του στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ έχασε ευκαιρίες ν’ ανοίξει το σκορ και το ημίχρονο έκλεισε 0-0. Η ζημιά έγινε όταν οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν το πρώτο γκολ. Εκεί ήταν το λάθος που έκαναν οι παίκτες της ΑΕΚ.

Εχοντας υπόψη την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου βγήκαν ασύντακτα μπροστά και το πλήρωσαν. Η υποτίμηση των «ερυθρολεύκων» ήρθε απ’ τους παίκτες της ΑΕΚ και την εξέδρα που τους… έσπρωξε να βγουν μαζικά μπροστά και να ισοφαρίσουν.

Αυτά τα… γούστα πληρώνονται, ειδικά όταν στον αντίπαλο υπάρχει ο Φορτούνης που μπορεί να σερβίρει την μπάλα στους επιθετικούς, κόβοντας σε δύο κομμάτια την αντίπαλη άμυνα. Η ισορροπία, για την οποία τόσο συχνά κάνει λόγο ο Αλμέιδα, χάθηκε κι ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής απ’ τη Νέα Φιλαδέλφεια καταφέρνοντας ένα γερό ψυχολογικό και βαθμολογικό χτύπημα στην «Ενωση». Από εδώ και πέρα όλα θα κριθούν στις λεπτομέρειες.

Να μία: ο Ολυμπιακός αρχίζει στα πλέι οφ με αντίπαλο τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό και στη συνέχεια υποδέχεται τον Αρη. Καλή κλήρωση, όταν σου λείπουν τιμωρημένοι όπως ο Χουάνγκ κι ο Μπιέλ, ενώ περιμένεις να αποθεραπευτούν ο Παπασταθόπουλος κι ο Εμβιλά.

Αντίθετα η ΑΕΚ ξεκινά με δύο ντέρμπι. Σε κάθε περίπτωση ο Ολυμπιακός, με τη νίκη του στην έδρα των «κιτρινόμαυρων», πήρε μαζί του τον ΠΑΟΚ κι έτσι έχουμε τέσσερις ομάδες που διεκδικούν στα γερά το πρωτάθλημα.

Οσοι τυχόν θεωρούν ότι ο ΠΑΟΚ μειονεκτεί πολύ βαθμολογικά, ας λάβουν υπόψη τους ότι η ομάδα του αμετροεπούς Λουτσέσκου έχει την καλύτερη βαθμολογία αν την περιορίσουμε στα παιχνίδια ανάμεσα στην τετράδα. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα, αφού είναι μπροστά δύο βαθμούς απ’ την ΑΕΚ, αλλά αυτό εξαφανίζεται σε μόλις ένα παιχνίδι.

Σκεφτείτε τι μπορεί να γίνει σε δέκα παιχνίδια. Ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά φέτος ένα ντέρμπι, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η ΑΕΚ έχασε τη δυναμική της κι ακυρώθηκε η πολύ καλή ομάδα που έχει. Υπάρχει βέβαια ένα ερωτηματικό. Μήπως αυτή η ένταση που βγάζει δεν μπορεί πλέον λόγω κόπωσης να υφίσταται για δύο ημίχρονα…