Champions League: Από άλλον... γαλαξία ο Χάαλαντ οδήγησε τη Σίτι στο εκκωφαντικό 7-0 επί της Λειψίας - Πέρασε και η Ίντερ

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ βρήκε δίχτυα πέντε φορές στα 63′ που αγωνίστηκε και η Μάντσεστερ Σίτι ισοπέδωσε τη Λειψία (7-0). Η Ίντερ απέσπασε λευκή ισοπαλία στο Πόρτο και προστάτευσε το 1-0 του Μιλάνου.

Σε ένα σπάνιο one man show σε ομαδικό άθλημα, ο Έρλινγκ Χάαλαντ κατάφερε να πετύχει πέντε γκολ σε αγώνα νοκ άουτ (ο τρίτος της ιστορίας) σε βάρος της δύσμοιρης Λειψίας και να οδηγήσει τη Μάντσεστερ Σίτι στο ισοπεδωτικό 7-0 επί της γερμανικής ομάδας.

Αποτέλεσμα που τρομοκράτησε όλους τους αντιπάλους της Σίτι στο δρόμο για την κούπα στο φετινό Champions League.

Ο Χάαλαντ ίσως να πετύχαινε περισσότερα γκολ, αν ο Πεπ Γουαρδιόλα δεν αποφάσιζε να τον αντικαταστήσει στο 63ο λεπτό.

Στο Πόρτο το παιχνίδι είχε λίγες φάσεις με τους Iταλούς να οπισθοχωρούν όσο περνούσε η ώρα και να διαφυλάσσουν μέχρι τη λήξη το υπέρ τους 1-0 από τον πρώτο αγώνα, παρά τα εφιαλτικά τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όπου οι Πορτογάλοι είχαν δύο δοκάρια κι άλλη μια μεγάλη ευκαιρία.

Ήταν η πρώτη πρόκριση της Ίντερ στα προημιτελικά του Champions League από το 2011.

Οι ιταλικές ομάδες στους «8» είναι πια δύο μετά την πρόκριση και της Μίλαν και ενδέχεται να γίνουν τρεις εφόσον προκριθεί και η Νάπολι. Οι Ιταλοί ξανάρχονται…

Μάντσεστερ Σίτι – Λειψία 7-0

Η ισοπαλία στο πρώτο παιχνίδι στη Λειψία άφηνε στα χαρτιά ανοιχτή την υπόθεση «πρόκριση» στη ρεβάνς του Έτιχαντ, ωστόσο η Μάντσεστερ Σίτι με έναν εκπληκτικό Έρλινγκ Χάαλαντ  διέλυσε τους Γερμανούς.

Η αγγλική ομάδα  πήρε ουσιαστικά το εισιτήριο για τα προημιτελικά από το πρώτο ημίχρονο με τον Νορβηγό φορ να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Γκιντογκάν έγραψε το 4-0…

και ο… εξωγήινος Χάαλαντ πετύχει άλλα δύο για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 6-0 στο 58′ και τα δικά του τέρματα στα πέντε!

Ο Νορβηγός πρόλαβε σ’ αυτά τα 58 λεπτά να έχει οχτώ σουτ προς την αντίπαλη εστία.

Με τις αλλαγές του Ισπανού τεχνικού της Μάντσεστερ Σίτι, φυσιολογικά η ορμή της ομάδας του κόπασε, και… απλά σημείωσε ένα ακόμα γκολ στο 90+1′ με τον Κέβιν ντε Μπρόινε.

Πόρτο – Ίντερ 0-0

Κλειστό παιχνίδι στο Πόρτο, με την Ίντερ να φροντίζει την άμυνά της και τους γηπεδούχους να παίζουν το παιχνίδι της υπομονής χωρίς να ρισκάρουν ιδιαίτερα.

Οι φάσεις ήταν ελάχιστες μπροστά από τις δύο εστίες, με την Ίντερ να βρίσκει κενούς χώρους όταν η Πόρτο ανέβασε τις γραμμές της και να χάνει δυο καλές ευκαιρίες βγαίνοντας στην αντεπίθεση με τον Τσαλχάνογλου 78′ και τον Λουκάκου στο 82′.

Στην άλλη πλευρά του γηπέδου, ο Ονάνα εξουδετέρωνε εύκολα τις σέντρες και τα ασθενή σουτ των Πορτογάλων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η πίεση στην άμυνα της Ίντερ ήταν πολύ μεγάλη, με τον Ντούμφρις να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή στο σουτ του Μαρκάνο στο 90+5′. Αμέσως μετά η Πόρτο είχε δύο συνεχόμενα δοκάρια με τον Ταρεμί και τον Γκρούιτς!

Λίγο αργότερα αποβλήθηκε ο Πέπε και η Πόρτο ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες.