UEFA CONFERENCE LEAGUE: Η Ριέκα στο δρόμο του ΠΑΟΚ

Κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Σκωτσέζους, από τη στιγμή που έμειναν με δέκα παίχτες, δεν άφησε η Ριέκα. Οι Κροάτες επικράτησαν με 3-1 της Χιμπέρνιαν και προκρίθηκαν στα πλέι οφ του Conference League, όπου θα βρεθούν στον δρόμο του ΠΑΟΚ.

Ριέκα και Χιμπέρνιαν μπήκαν στο παιχνίδι της Κροατίας για να παίξουν τη ρεβάνς του 1-1, με φόντο τα πλέι οφ του Conference League. Οι δύο αντίπαλοι φάνηκαν ισοδύναμοι και στη δεύτερη συνάντησή τους, μέχρι το 67ο λεπτό, όπου η Ριέκα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και τελείωσε την πρόκριση, επικρατώντας με το ευρύ 4-1.

Οι Κροάτες πήραν προβάδισμα πρόκρισης με το γκολ του Πάβισιτς στο 37ο λεπτό, αλλά οι Σκωτσέζοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με το γκολ του Μάγκενις. Όμως οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, με τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Μαγκρέγκορ στο 67′. Η Ριέκα το εκμεταλλεύτηκε άμεσα και με δύο γρήγορα γκολ, ένα του Αμπάς στο 68′ και ένα αυτογκόλ του Μαγκίν στο 73′. Στο 93ο λεπτό ήρθε ο Μπούσνια να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση των Κροατών, διαμορφώνοντας το 4-1, κλείνοντας το ραντεβού με τον ΠΑΟΚ την ερχόμενη Πέμπτη.