Νότιγχαμ - Νιουκάστλ 1-2: Την καταδίκασε ο Νιακατέ, την εκτέλεσε ο Ίσακ

Με δύο γκολ του Ίσακ στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων, η Νιουκάστλ πέτυχε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη μέσα στο 2023 στην έδρα της Νότιγχαμ με σκορ 2-1.

Ο Σουηδός Ίσακ τιμώρησε την ολιγωρία της άμυνας της Φόρεστ στη λήξη του πρώτου ημχρόνου και στο τέλος του αγώνα και με δύο γκολ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, 2-1 με ανατροπή στο Νότιγχαμ. Η Νιουκάστλ έπιασε τους 47 πόντους και απέχει έναν από την τέταρτη Τότεναμ, έχοντας και μας λιγότερο. Η Φόρεστ παρέμεινε 14η με 26 πόντους

Η Νιούκαστλ πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 12′, όταν ύστερα από ωραία κομπίνα σε φάουλ, ο Ίσακ σούταρε, και ο Λόντι στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Παρότι οι «καρακάξες» έπαιζαν στο μισό γήπεδο τη Φόρεστ, στο 26′ σε μια μακρινή παλιά του Σέλβι, ο Μπρότμαν έκανε λάθος γύρισμα στον Πόουπ, ο Ντένις το εκμεταλλεύτηκε και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 35′ ο Λόνγκσταφ σούταρε, ο Φελίπε έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Ήταν το 17ο φετινό δοκάρι για τους φιλοξενούμενους, περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα στην Premier League.

Και ενώ φαινόταν ότι η Νότιγχαμ θα κρατούσε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, λίγο πριν εκπνεύσει το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ίσακ βρήκε δίχτυα με ωραία προσπάθεια, ύστερα από γύρισμα του Γουίλοκ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τόσες πολλές φάσεις και το ματς όδευε προς την ισοπαλία, αλλά στις καθυστερήσεις ο Νιακατέ έκανε αψυχολόγητο χέρι εντός περιοχής και ο Ίσακ, που ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, ευστόχησε για το 2-1.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για τη Νότιγχαμ από τις 16 Σεπτεμβρίου και το πρώτ διπλό της Νιουκάστλ στο 2023.