Άρης-ΠΑΟΚ 1-2: Ασπρόμαυρη ανατροπή σε ντέρμπι κόλαση και... κιτρινόμαυρο ξενέρωμα!

Eurokinissi

Ο ψυχωμένος ΠΑΟΚ είδε τα δοκάρια να τον σώζουν στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον καλύτερο Άρη και μέσα σε έξι λεπτά στην επανάληψη πέτυχε δύο γκολ και απέδρασε με θρίαμβο από το «Βικελίδης» με 2-1! – Σύρραξη, επεισόδια και τρομερή ένταση στο φινάλε ελέω Λουτσέσκου!

Ο Άρης έχασε ένα ακόμη ντέρμπι φέτος και μάλιστα από τον ΠΑΟΚ στο Κλεάνθης Βικελίδης σε ένα ματς που κρατούσε τη νίκη σφιχτά στα χέρια του. Και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μια νίκη με 2-1, που του δίνει φτερά στα πλέι οφ, γιατί είδε τα λάθη του, τα διόρθωσε και δεν τα παράτησε ποτέ, φτάνοντας σε μια ανατροπή που φαινόταν ανέλπιστη.

Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό, με νεύρα, ένταση, αλλά και διακοπές από κροτίδες και πυρσούς, ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερε στο τέλος να πάρει αυτό που ήθελε, σε αντίθεση με τον Άρη, που δεν μπόρεσε να κλειδώσει το παιχνίδι και το έχασε μέσα από τα χέρια του.

Μάλιστα το παιχνίδι ολοκλήρωθηκε με σύρραξη ανάμεσα στους δύο πάγκους, αποβολή του Λουτσέσκου επειδή πέταξε κάποιο αντικείμενο στις κερκίδες, χειρονομίες από ποδοσφαιριστές και τον Σουηδοϊρακινό διαιτητή να μην έχει ζήσει ξανά στην καριέρα του ανάλογη ατμόσφαιρα και να χάνει τα αυγά και τα ποασχάλια…

Ψήφος εμπιστοσύνης στον Σιαμπάνη

Ο τεχνικός του Άρη Τόλης Τερζής διατήρησε τον Μάριο Σιαμπάνη στην ενδεκάδα και στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ αφήνοντας ξανά τον Χουλιάν Κουέστα στον πάγκο, ενώ επανέφερε στο αρχικό σχήμα τον Μαζικού στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Ιτούρμπε στη θέση του Καμάτσο, που είχε ενοχλήσεις στις τελευταίες προπονήσεις.

Mε Κεντζιόρα βασικό ο ΠΑΟΚ, νοκ άουτ ο Ίνγκασον

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου προτίμησε στο δεξί άκρο της άμυνας τον Τόμας Κεντζιόρα και τους Κουλιεράκη, Κάργα στο κέντρο της άμυνας, καθώς ο Ίνγκασον έμεινε εκτός αποστολής.

Γκολ ο Άρης με τη βολίδα του Πάλμα

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και πολύ γρήγορα άρχισε να επιτίθεται από το δεξί άκρο της άμυνας του ΠΑΟΚ, βλέποντας το πρόβλημα με τους αργούς Κεντζιόρα και Κάργα.

Ο Λουίς Πάλμα απείλησε μόλις στο 5′ με ένα σουτ από αυτά που συνηθίζει να κάνει, αλλά στο 12΄ο επιθετικός από την Ονδούρα είδε την αργή αντίδραση της άμυνας και τον Κοτάρσκι έξω από την εστία του, έπιασε μια βολίδα και έκανε το 1-0 για τον Άρη.

Διπλό δοκάρι με Ιτούρμπε και Φαμπιάνο

Ο Άρης συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να κυριαρχεί σε όλο το γήπεδο (με εξαίρεση ένα πεντάλεπτο από το 30 μέχρι το 35 που χρειάστηκε να επέμβει μια φορά ο Σιαμπάνης). Ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αν και το άγγιξε με διπλό δοκάρι.

Την πρώτη φορά ο Ιτούρμπε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι μετά από σέντρα του Καμαρά, ενώ αμέσως μετά από κόρνερ του Ματέο Γκαρσία, ο Φαμπιάνο βρήκε το αριστερό δοκάρι του Κοτάρσκι.

Στο 41΄ ο Καμαρά σκόραρε με εξαιρετική προσπάθεια, αλλά το γκολ ακυρλωθηκε ως οφσάιντ.

Οι αλλαγές του Λουτσέσκου και το πέναλτι του Μπράμπετς έφεραν το 1-1

Ο Λουτσέσκου κατάλαβε τις αδυναμίες της ομάδας του και προσπάθησε να τις διορθώσει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τριπλή αλλαγή και δικαιώθηκε, καθώς ο ΠΑΟΚ με τους Τάισον, Σβαμπ και Σάστρε άρχισε να ανεβαίνει και να διεκδικεί πράγματα στην επίθεση.

Ο Ρουμάνος έριξε στο παιχνίδι και τον Μπράντον Τόμας και ο ΠΑΟΚ βρήκε ανέλπιστα την ισοφάριση από την άσπρη βούλα στο 68′. Ο Μπράμπετς ανέτρεψε τον Μπράντον Τόμας σύμφωνα με την παρέμβαση του VAR, σε μια φάση για την οποία φωνάζει ο Άρης.

Ο Σβαμπ πάντως σημάδεψε σωστά, νίκησε τον Σιαμπάνη με το τρίτο του γκολ κόντρα στον Άρη και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1.

Ψυχρολουσία και ανατροπή!

Πριν οι ποδοσφαιριστές του Άρη συνέλθουν από το σοκ, ο ΠΑΟΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 74′ με τον Ζίβκοβιτς να υποδέχεται την μπάλα από απόκρουση του Σιαμπάνη και να πλασάρει σε άδεια εστία για το 1-2, που επιβεβαίωσε με απόφαση του και το VAR.