Λεβερκούζεν - Μπάγερν 2-1: Ανατροπή για την Μπάγερ από την άσπρη βούλα

Με δύο εύστοχα χτυπήματα πέναλτι του Παλάσιος, η Λεβερκούζεν ανέτρεψε το 0-1 και νίκησε τη Μπάγερν και την έριξε από την πρώτη θέση.

O πρώην παίκτης της Μπάγερν και νυν προπονητής της Λεβερκούζεν, Τσάμπι Αλόνσο κέρασε το πικρό ποτήρι της ήττας στους Βαυαρούς σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε με δύο εύστοχα πέναλτι των γηπεδούχων.

Η Λεβερκούζεν ξεκίνησε πιο δυνατά, αλλά στην πρώτη της προσπάθεια για γκολ η Μπάγερν ευτύχησε να σκοράρει στο 22′ με τον Κίμιχ. Οι Βαυαροί δεν απείλησαν ξανά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά και η Λεβερκούζεν έχασε τη φρεσκάδα της μετά το 0-1.

Όλα άλλαξαν στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Παβάρ να υποπίπτει σε πέναλτι στον Αντλί (το εντόπισε το VAR), που μετέτρεψε σε γκολ ο Παλάσιος.

Στο 73′ επαναλήφθηκε όλο το σκηνικό του πρώτου γκολ, με τη μόνη διαφορά ότι ήταν ο Ουπαμεκανό αυτός που ανέτρεψε τον Αντλί. Ο Παλάσιος δεν λάθεψε ούτε τη δεύτερη φορά και η Μπάγερ γύρισε το ματς από το 0-1.

Η νίκη της Λεβερκούζεν έφερε τη Ντόρτμουντ οριστικά πρώτη με 53 βαθμούς, έναν μπροστά από την Μπάγερν, ενώ η Λεβερκούζεν ανέβηκε όγδοη με 37.