ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 0-0: Πλέον όλη η Ελλάδα κατάλαβε γιατί η ΕΠΟ θέλει... Νταμπάνοβιτς στα play offs!

EUROKINISSI

Ένας θλιβερός και επικίνδυνος διαιτητής από το Μαυροβούνιο τίναξε στον αέρα το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό με σκανδαλώδεις αποφάσεις σε βάρος του «τριφυλλιού» – Παλικάρια οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς απέδρασαν με βαθμό (0-0) από τη Νέα Φιλαδέλφεια!

Εκπλήξεις στις ενδεκάδες δεν είδαμε. Με τρία χαφ ο Παναθηναϊκός και τον ανέτοιμο Μπερνάρ στον πάγκο, με μία αλλαγή (Μήτρογλου αντί Βίντα) σε σχέση με τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ.

Από φάσεις στο πρώτο ημίχρονο μη περιμένετε να διαβάσετε πολλές. Αντίθετα, περισσότερες ήταν οι στιγμές που ο διαιτητής ξεσήκωσε αντιδράσεις κυρίως από πλευράς ποδοσφαιριστών του Παναθηναϊκού. Δύο φορές οι «πράσινοι» ζήτησαν δεύτερη κίτρινη στον Άμραμπατ (σε αμφότερες τις περιπτώσεις ο ρέφερι «έκλεισε» τα μάτια και στη δεύτερη ο βοηθός… δεν είδε τίποτα), ενώ ζήτησαν και πέναλτι σε χέρι του Χατζισαφί, για το οποίο ούτε o Νίκολα Νταμπάνοβιτς ούτε το VAR είδαν κάτι.

Εύλογα ήρθε στο ημίχρονο η αντίδραση του Παναθηναϊκού με επίσημη ανακοίνωση και καταγραφή των φάσεων που ο Μαυροβούνιος διαιτητής αδίκησε τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς.

Το κέρδος για την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν ότι το τελείωσε με 11 παίκτες, το κέρδος για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι δεν κατέληξε στα δίχτυα η μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων, στην ατομική προσπάθεια και το πλασέ του Ρότα που δεν βρήκε στόχο.

Κατά τα λοιπά, το ντέρμπι στο πρώτο του μέρος ήταν περισσότερο σκάκι παρά παιχνίδι φάσεων. Ο Παναθηναϊκός πίεσε και έκοψε τη φόρα της ΑΕΚ, έχοντας την κατοχή, αλλά μπροστά ήταν ακίνδυνος (μόνο μία φορά απείλησε με το φάουλ του Μαντσίνι).

Η ΑΕΚ, από την πλευρά της, είχε τελικές, αλλά μεγάλη φάση μπορεί να χαρακτηριστεί μόνο αυτή του Ρότα.

Στο δεύτερο μέρος ο Αλμέιδα ξεκίνησε χωρίς τον Άμραμπατ στην ενδεκάδα και με τον Τσούμπερ να παίρνει τη θέση του, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που μπήκε με τους ίδιους 11. Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που άρχισε με τρομερή τριπλή ευκαιρία στα πρώτα δευτερόλεπτα με τους Μαντσίνι, Ιωαννίδη και Τσέριν να αστοχούν από κοντά και τον Αθανασιάδη να χρίζεται δικαίως ο μεγάλος πρωταγωνιστής!

Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε αμέσως μετά με δύο ευκαιρίες του Γιόνσον και κάπου εκεί άπαντες αντιλήφθηκαν πως το ντέρμπι είχε αποκτήσει εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα σε σχέση με τα πρώτα 45 λεπτά.

Ο ρυθμός του ντέρμπι συνεχίστηκε με υψηλή ένταση και τους προπονητές να αναζητούν τρόπους για το πολυπόθητο γκολ. Ο Γιοβάνοβιτς από την πλευρά του έβαλε στο 65′ τους Κλέινχεϊσλερ και Μπερνάρ αντί των Μαντίνι και Τσέριν, ενώ η απάντηση του Αλμέιδα ήταν η είσοδος των Σιντιμπέ, Ελίασον και Μάνταλου.

H ένταση δεν άλλαξε με την πάροδο του χρόνου, αυτό που άλλαξε ήταν η συχνότητα των φάσεων και αυτές που έγιναν από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του β’ μέρους ήταν οι μόνες αξιοσημείωτες. Ο Παναθηναϊκός, βέβαια, κυνηγούσε το γκολ χωρίς καθαρό φορ στα τελευταία λεπτά, με τον Βέρμπιτς να παίρνει τη θέση του Ιωαννίδη που δεν μπορούσε να συνεχίσει.

Στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός έμεινε με 10 παίκτες μετά την (δικαιολογημένη) αποβολή του Τσοκάι, η οποία προήλθε μέσω παρέμβασης του VAR και έλεγχο της φάσης από τον διαιτητή.

Και μη νομίζετε ότι σταματάμε εδώ: Στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαυροβούνιος ρέφερι ανακάλυψε πέναλτι σε μονομαχία Αραούχο-Παλάσιος, αλλά το VAR επενέβη ξανά και η απόφαση άλλαξε ως επιθετικό φάουλ υπέρ του Παναθηναϊκού. Λογικό ήταν αυτό να προκαλέσει ένταση τόσο στο γήπεδο όσο και στους πάγκους των δύο ομάδων σε ένα ντέρμπι που έτσι κι αλλιώς είχε χαλάσει με τις αποφάσεις του Νταμπάνοβιτς.

Με αυτά και με αυτά, το 0-0 έγραψε την ιστορία της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να διατηρείται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και να έχει δικαιολογημένα παράπονα για τη διαιτησία.