Καζακστάν - Σλοβενία 1-2: Τρίποντο με ανατροπή και ασίστ του Τσέριν

Η Σλοβενία βρέθηκε να κυνηγάει στο σκόρ όμως απέδρασε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα του Καζακστάν, στην πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2024. Βασικοί οι Τσέριν που έβγαλε και ασίστ, Βέρμπιτς.

Ποδαρικό με το δεξί στην προκριματική φάση του Euro 2024 έκανε το απόγευμα της Πέμπτης (23/03) η εθνική Σλοβενίας, η οποία τα χρειάστηκε, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ στο Καζακστάν, άλλα έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 2-1 σε ματς για την 1η αγωνιστική του 8ου ομίλου.

Το πρώτο μέρος βρήκε τους Καζάκους να προηγούνται στο 24ο λεπτό με εντυπωσιακή κεφαλιά του Σαμορόντοφ.

Στο 47ο λεπτό ο μέσος του Παναθηναϊκού Άνταμ Τσέριν (έπαιξε σε όλο το ματς, με τον Βέρμπιτς να είναι και εκείνος βασικός και να γίνεται αλλαγή στο 70′), εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Μπρέκαλο πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τους γηπεδούχους, σκοράροντας και εκείνος με κοντινή δυνατή κεφαλιά, για να έρθει η ανατροπή στο 78′, με τον Στογιάνοβιτς να βγάζει μπαλιά ακριβείας και τον Βιπότνικ να πιάνει υπέροχο σουτ με το αριστερό στην κίνηση εντός περιοχής, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.