Γιώργος Χελάκης: Να έβαζε και 2-3 γκολ ακόμη η Εθνική...

EUROKINISSI

Ο Γιώργος Χελάκης γράφει για τις ανησυχίες που έχουν να κάνουν με την αφλογιστία των κεντρικών επιθετικών, που μπορεί στα πρωταθλήματα να πετυχαίνουν πολλά γκολ, αλλά όχι στην Εθνική.Διαβάστε στη SportDay που κυκλοφορεί σήμερα Σάββατο 25 Μαρτίου.

Για άνετη νίκη μπορούμε να μιλάμε, για σπουδαία εμφάνιση όχι. Τρία γκολ και τρία δοκάρια με κοντά τριάντα τελικές δεν είναι άσχημος απολογισμός. Να μην ξεχνάμε όμως, ότι η Εθνική μας έπαιζε με έναν αντίπαλο που δεν είχε φιλοδοξίες στο παιχνίδι, παρά μόνο το πώς θα περιορίσει σε χαμηλά επίπεδα την έκταση του σκορ.

Είναι αλήθεια πως το Γιβραλτάρ φεύγει με ένα κολακευτικό 3-0 απ’ το Φάρο. Οι διεθνείς μας και διάθεση είχαν κι ένταση έβαλαν στο παιχνίδι τους. Ωστόσο ένα πρόβλημα που σημαδεύει το ελληνικό ποδόσφαιρο για χρόνια φαίνεται να εξακολουθεί να υπάρχει. Οι πολυπρόσωπες άμυνες το προβληματίζουν.

Οι διεθνείς μας ακόμα ψάχνουν τον τρόπο για να βρεθούν σε πλεονεκτική θέση και να δημιουργήσουν καθαρές ευκαιρίες. Ο Γκουστάβο Πογέτ πήγε με μία κλασική σύνθεση στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο σκέφτηκε όλους εμάς που περιμέναμε να δούμε με τα γαλανόλευκα τον Κωνσταντέλια.

Ο νεαρός άσος του ΠΑΟΚ στη μισή ώρα που έπαιξε έδειξε τις δυνατότητές του και πήρε πρωτοβουλίες. Καλό θα ήταν να τον ξαναδούμε στη μεθαυριανή φιλική αναμέτρηση με τη Λιθουανία. Στο παιχνίδι αυτό θα μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα σχετικά με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Εθνική μας ομάδα. Η επιστροφή του Φορτούνη ήταν ένα ακόμα ευχάριστο γεγονός.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός έχει λύσει το θέμα με την άμυνα. Εκεί υπάρχει μία τετράδα μπροστά απ’ τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, που δεν αλλάζει στα επίσημα παιχνίδια. Από κει και πέρα, υπάρχουν περισσότερες επιλογές κι ορισμένες ανησυχίες. Οι ανησυχίες έχουν να κάνουν με την αφλογιστία των κεντρικών επιθετικών, που μπορεί στα πρωταθλήματα να πετυχαίνουν πολλά γκολ με τις ομάδες τους, αλλά στην Εθνική δεν φαίνεται να τα καταφέρνουν.

Η Εθνική μας άρχισε με γκολ το παιχνίδι και ολοκλήρωσε με γκολ με τη λήξη του σαρανταπενταλέπτου. Τα πέτυχαν οι δύο καλύτεροί της παίκτες στο πρώτο ημίχρονο, ο Γιώργος Μασούρας κι ο Μανώλης Σιώπης, που το πανηγύρισε έξαλλα διότι ήταν το πρώτο του με τα γαλανόλευκα.

Οποιος πει ότι η Εθνική ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο μάλλον δεν έχει λάβει υπόψη του τη δυναμικότητα του Γιβραλτάρ. Οι αντίπαλοί μας είχαν αδυναμία να ανταποκριθούν ακόμα και στα στοιχειώδη, δηλαδή να βγάλουν την μπάλα απ’ τη μεγάλη τους περιοχή και να την περάσουν στο δεύτερο μισό του γηπέδου.

Αυτή τους η αδυναμία είχε ως συνέπεια οι διεθνείς μας να έχουν συνέχεια την μπάλα στα πόδια, αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και να βρεθούν μέσα στη μεγάλη περιοχή σε θέση βολής. Ανάλογη ήταν η κατάσταση και στην επανάληψη.

Το πρόβλημα εδώ εντοπίζεται όχι στη διάθεση για ομαδικό ποδόσφαιρο, όχι στην αδυναμία για κυκλοφορία της μπάλας, αλλά στην έλλειψη της επιπλέον ενέργειας, της ατομικής επινόησης, ούτως ώστε να δημιουργηθεί αριθμητικό πλεονέκτημα.

Οι διεθνείς μας έτρεξαν, άλλαξαν την μπάλα, πίεσαν ψηλά, αλλά τους έλειπε μία προσωπική ενέργεια για να «ξεκλειδώνει» εύκολα η αντίπαλη άμυνα. Ωστόσο αυτά είναι προβλήματα που θα τα συναντήσουμε κυρίως στη συνέχεια του ομίλου.

Με τις ομάδες της μεγαλύτερης δυναμικότητας. Απέναντι στο Γιβραλτάρ ούτε πολύ φαίνονται, ούτε στοιχίζουν…