Προκριματικά Euro 2024: Η Ισπανία 3-0 τη Νορβηγία με ονειρεμένο ντεμπούτο του 32χρονου Χοσέλου

Η Ισπανία νίκησε πιο δύσκολο από όσο δείχνει το 3-0 τη Νορβηγία, η Κροατία την.. πάτησε από την Ουαλία και η Ελβετία έβαλε πέντε γκολ στους Λευκορώσους που επέστρεψαν στις διεθνείς διοργανώσεις. Ήττα για την Κύπρο στη Σκοτία.

Η ανανεωμένη Ισπανία του Λουίς ντε λα Φουέντε ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Euro 2024, αλλά δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να κερδίσει στη Μάλαγα τη Νορβηγία, που δεν είχε στη σύνθεση της τον Έρλινγκ Χάαλαντ.

Η φούρια ρόχα ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς, με τον Μπαλντέ, στο ντεμπούτο του, να επιχειρεί σουτ από πλάγια θέση και τον Ντάνι Όλμο να βάζει το πόδι του ξεγελώντας τον Νίλαντ. Οι Σκανδιναβοί κυνήγησαν την ισοφάριση, έφτιαξαν ουκ ολίγες φάσεις, αλλά οι Ισπανοί ήταν αυτοί που βρήκαν άλλα δύο γκολ στα τελευταία λεπτά με τον Χοσέλου. Στα 32 του ο φορ της Εσπανιόλ αγωνίστηκε για πρώτη φορά με την εθνική ομάδα της χώρας του, μπαίνοντας στον αγώνα στο 82′ και σκόραρε σχεδόν αμέσως δις!

Στο άλλο ματς του 1ου ομίλου, στο Hampden Park, η Κύπρος έμεινε στο παιχνίδι μέχρι το 87′, αλλά ο ΜακΤόμινεϊ, που είχε περάσει ως αλλαγή για τους Σκωτσέζους στο 67′, με δύο γκολ στο φινάλε έδωσε διαστάσεις θρίαμβου στη νίκη των γηπεδούχων. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για την Κύπρο ο Ιωάννου.

Πολύ καλό ματς στο Ερεβάν για τον 4ο όμιλο. Η Αρμενία ήταν πολύ επιθετική, αλλά οι Τούρκοι τιμώρησαν την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων σε δύο φάσεις και πήραν το τρίποντο.

Οι Κροάτες ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά φλύαροι και ατομιστές στη συνέχεια, είχαν δοκάρι στο 82′ με τον Πέρισιτς και η μέτρια Ουαλία με το πρώτο της σουτ προς την εστία στο 90+3′ από τον Μπρόουντχεντ απέσπασε πολύτιμη ισοπαλία.

Τέλος, στον 9ο όμιλο, η Ελβετία έκανε επίδειξη δύναμης στο ουδέτερο Νόβι Σαντ της Σερβίας με χατ-τρικ σε διάστημα 25 λεπτών του Στέφεν της Λουγκάνο, απέναντι στη Λευκορωσία, που επέστρεψε στις διοργανώσεις της UEFA.

Το Ισραήλ ήταν καλύτερο, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους σκληροτράχηλους Κοσσοβάρους με αυτογκόλ και απέφυγε την ήττα στο 90+2′, όταν ο αμαρκάριστος Ρασίτσα αστόχησε απελπιστικά από το ύψος της μικρής περιοχής.

Όσο για τους Ρουμάνους, πέρασαν εύκολα, όπως αναμενόταν, από την Ανδόρα, που έμεινε με δέκα παίκτες στο 61′ μετά την αποβολή του Ρέμπες.