Καζακστάν - Δανία 3-2: Οι Καζάκοι προκάλεσαν δέος με επική ανατροπή

Η Δανία προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά στο Καζακστάν χάρη στον άκρως φορμαρισμένο Χόιλουντ όμως οι γηπεδούχοι έκαναν εντυπωσιακή ανατροπή στο τελευταίο 20λεπτο και επιβλήθηκαν με 3-2, για να πάρουν την πρώτη νίκη τους στα προκριματικά του Euro 2024.

Η πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2024 βρήκε το Καζακστάν παρότι προηγήθηκε, να γνωρίζει την ήττα με 2-1 από τη Σλοβενία. Σήμερα, ωστόσο, έφτασε σε μια τεράστια νίκη με τρομερή ανατροπή σε βάρος της Δανίας.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά, όμως στο τελευταίο 20λεπτο βρήκε τη δύναμη και έκανε τεράστια ανατροπή, για να πάρει τη νίκη με 3-2 και να πανηγυρίσει το πρώτο του τρίποντο στην προκριματική φάση.

Το ματς άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους Σκανδιναβούς αφού προηγήθηκαν στο 21′ με υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ με το αριστερό του Χόιλουντ, με τον ίδιο παίκτη να γράφει το 0-2 με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής σε φάση διαρκείας στο 36′.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος και ειδικά στο τελευταίο κομμάτι, το ματς ήταν εντελώς διαφορετικό, με το Καζακστάν να μειώνει στο 73ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Ζανουτντίνοφ και στη συνέχεια να βρίσκει δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά που έφεραν μία τεράστια ανατροπή, με τον Ταγκιμπέργκεν στο 86ο λεπτό και τον Αϊμπέτοφ στο 89′.