Προκριματικά Euro 2024: Δεύτερη νίκη για την Αγγλία, εύκολα 2-0 την Ουκρανία

Με δύο γκολ μέσα σε διάστημα τριών λεπτών στο πρώτο ημίχρονο, η Αγγλία ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Ουκρανίας, μετά το «διπλό» στη Νάπολη επί της Ιταλίας.

Δύο στα δύο για την Αγγλία του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ. Χωρίς να ζοριστούν ιδιαίτερα τα «λιοντάρια» ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο της Ουκρανίας με το 2-0 να διαμορφώνεται από το πρώτο ημίχρονο και μάλιστα μέσα σε διάστημα τριών λεπτών. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από το ξεκίνημα, επέβαλαν το ρυθμό τους, περιόρισαν τον αντίπαλο σε παθητικό ρόλο και πολιόρκησαν την εστία του.

Στο 37′ ο αρχικανονιέρης Χάρι Κέιν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα έπειτα από ενέργεια του Σάκα, ενώ ο τελευταίος έγραψε το 2-0 στο 40′ μετά από υπέροχο σουτ με το αριστερό και αφού προηγουμένως είχε τροφοδοτηθεί από τον Χέντερσον. Στη διάρκεια του β’ μέρους οι παίκτες της Αγγλίας έκαναν κυρίως διαχείριση, άφησαν τη μπάλα στους Ουκρανούς, ωστόσο, δεν δέχθηκαν ιδιαίτερη πίεση και έτσι το τρίποντο κατέληξε στα χέρια τους με συνοπτικές διαδικασίες. Αντίθετα, στα τελευταία λεπτά λίγο έλειψε να σημειώσουν και τρίτο γκολ. Να θυμίσουμε ότι λίγες μέρες πριν η ομάδα του Σαουθγκέιτ είχε περάσει νικηφόρα και από τη Νάπολι όπου επιβλήθηκε με 2-1 της Ιταλίας.