ΑΕΚ: Η ανησυχία ενόψει Τούμπας!

eurokinissi

Τι είναι αυτό που πρέπει να προσέξει η ΑΕΚ την Κυριακή ώστε να βρει θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον ΠΑΟΚ. Διαβάστε στη SportDay που κυκλοφορεί σήμερα Τετάρτη 29 Μαρτίου.

Το ζήτημα το οποίο η ΑΕΚ εμφανώς αντιμετωπίζει στη διαχείριση των παιχνιδιών όταν βρίσκεται πίσω στο σκορ είναι μία απ’ τις βασικές ανησυχίες για την ομάδα κι ένα θέμα το οποίο δεν γίνεται να μην απασχολεί τον Ματίας Αλμέιδα, ο οποίος προσπαθεί να βρει τα αίτιά του στην πιο κρίσιμη καμπή της σεζόν.

Μία μόνο φορά κατάφερε η «Ενωση» ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ να πετύχει ανατροπή, στη Νεάπολη κόντρα στον Ιωνικό. Κι αυτό κατέστη εφικτό μέσα από σπάνιες αλχημείες του Αλμέιδα, που ευτυχώς του βγήκαν κι ενώ νωρίτερα, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν 2-0 και να τελειώσουν το ματς.

Η ΑΕΚ, συνήθως, ανταποκρίνεται καλά στο αμέσως επόμενο παιχνίδι μετά από ήττα, όμως δεν έχει τη σωστή συμπεριφορά και δείχνει μεγάλη αδυναμία τις φορές που πρέπει να βρει τον τρόπο ώστε να γυρίσει ματς στο οποίο βρίσκεται πίσω.

Δεν το κατάφερε με τον Βόλο στη Ριζούπολη, ούτε με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, απέτυχε στα Γιάννενα κόντρα στον ΠΑΣ, το ίδιο και στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ. Μέχρι που είδαμε το μεγαλύτερο δράμα απ’ όλα, κόντρα στον Ολυμπιακό.

Εστω τρεις ισοπαλίες να είχε πάρει σε αυτά τα πέντε παιχνίδια, κάτι το οποίο μπορούσε βάσει της μεσοεπιθετικής εικόνας της, σήμερα θα ήταν πρώτη στη βαθμολογία και μαζί θα ήξερε τον τρόπο να μη χάνει όταν δεν μπορεί να κερδίσει.

Στο σημείο εκείνο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0, αντί να επικρατήσουν η λογική κι η σύνεση, αντί να υπάρξει ηρεμία με τόσα λεπτά μπροστά κι απέναντι σε έναν αντίπαλο, η άμυνα του οποίου μονίμως πελαγοδρομούσε, η ΑΕΚ συμπεριφέρθηκε λες κι έχει απέναντί της τη Λαμία.

Με ακατανόητη βιασύνη να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο αμέσως επόμενο λεπτό, λες και παίζονταν οι καθυστερήσεις ενός τελικού και δεν είχε άλλο χρονικό περιθώριο, βγήκαν όλοι μπροστά άτακτα κι άναρχα, δίχως να δείξουν την απαιτούμενη προσοχή σε έναν αντίπαλο που όσο προβληματικός κι αν έδειχνε στην ίδια την αναμέτρηση, είχε την ποιότητα να κάνει τη ζημιά βρίσκοντας την ΑΕΚ μπόσικη.