Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 4-1: Πόσο θα έγραφε το κοντέρ αν έπαιζε και ο Χάαλαντ;

Η Μάντσεστερ Σίτι… πέρασε πάνω από το «πτώμα» της Λίβερπουλ, τη διέλυσε 4-1 με απόντα τον Χάαλαντ και φώναξε στην Άρσεναλ ότι την άνοιξη ξυρίζουν τον γαμπρό στην Premier League κι αυτός συνήθως λέγεται… Πεπ Γκουαρδιόλα!

Με διάθεση για ανοικτό παιχνίδι πάτησαν το χορτάρι και οι δύο ομάδες. Η Λίβερπουλ επιχείρησε να πιέσει ψηλά προκειμένου να περιορίσει το build up των γηπεδούχων, με τους παίκτες του Κλοπ, ωστόσο, να έχουν και γρήγορες επιστροφές, προκειμένου να μπορούν να μαρκάρουν μαζικά πίσω από τη μπάλα.

Κάπως έτσι, μόλις στο 13ο λεπτό κι ενώ η Σίτι ήταν στην επίθεση, εκδηλώθηκε ταχύτατη κόντρα από τους «κόκκινους» με τον Ζότα να φεύγει οριακά καλυπτόμενος και να στρώνει την κατάλληλη στιγμή στον Σαλάχ, ο οποίος σαν σε προπόνηση έγραψε το 0-1 κόντρα στη ροή του αγώνα. Ήταν υποδειγματική η αντεπίθεση των «κόκκινων» που έπιασαν στον ύπνο τους κεντρικούς αμυντικούς του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Το γρήγορο γκολ της Λίβερπουλ στην πρώτη της ουσιαστικά ολοκληρωμένη επιθετική προσπάθεια, αφύπνισε τους γηπεδούχους που πίεσαν ακόμη περισσότερο στη συνέχεια και τελικά βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Άλβαρες στο 26′. Η μπάλα από δεξιά που έγινε κάτοχός της ο Μαχρέζ έφτασε αριστερά, μέσω Γκιντογάν, στον Γκρίλις, ο οποίος πάτησε περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Αργεντινό συμπαίκτη του για να έρθει το ματς στα ίσια μέσα σε αποθέωση από το κοινό.

Το ματς κύλησε προς το ημίχρονο χωρίς πολλές συγκινήσεις, με τον Χάαλαντ να παρακολουθεί με αγωνία από τα επίσημα, καθώς έμεινε εκτός «αποστολής», ενώ ο Ρόντρι πρέπει να νιώθει τυχερός που γλίτωσε τη δεύτερη κίτρινη, για τράβηγμα στον Χάκπο, λίγα λεπτά μετά από την πρώτη που είδε για το ίδιο παράπτωμα σε βάρος του Ζότα.

Προβάδισμα με το ίδιο νόμισμα, ανατροπή και ολική… καθίζηση

Στο πρώτο λεπτό του β’ μέρους ήρθαν τα πάνω – κάτω με τη Σίτι να βρίσκει το δεύτερο γκολ, όπως ακριβώς βρήκε η Λίβερπουλ το δικό της! Γρήγορη αντεπίθεση χτισμένη από την άμυνα, μεγάλη μπαλιά από τον Άλβαρες στον Μαχρέζ, ο οποίος σέρβιρε ιδανικά στον Ντε Μπρόινε, με τον Βέλγο να μπαίνει ουσιαστικά με τη μπάλα στα δίχτυα (46′).

Απελευθερωμένοι από το άγχος οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους στη συνέχεια και 8 λεπτά αργότερα πέτυχαν το 3-1. Έπειτα από πολύ καλή συνεργασία εκτός περιοχής, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Άλβαρες, ο οποίος σούταρε από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε, αλλά εκεί καραδοκούσε ο Γκιντογάν που σκόραρε ουσιαστικά προ κενής εστίας, με τον Άλισον εξουδετερωμένο.

Κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά… έσβησε από πλευράς Λίβερπουλ με τον Κλοπ λίγο αργότερα να προχωρά σε τέσσερις μαζεμένες αλλαγές, μπας και προκαλέσει… ηλεκτροσόκ στην ομάδα του. Κάτι τέτοιο, ωστόσο, δεν συνέβη. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι βρήκαν και τέταρτο γκολ στο 74′ με τον πολύ κεφάτο Γκρίλις να παίζει το «ένα-δύο» με τον Ντε Μπρόινε και να τελειώνει υπέροχα τη φάση με το δεξί στην αριστερή γωνία του Άλισον, ο οποίος απλά ακούμπησε τη μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα του.

Με αυτή της τη νίκη, η Σίτι παρέμεινε στη δεύτερη θέση πέντε βαθμούς πίσω από την Άρσεναλ που υποδέχεται σε λίγη ώρα την Λιντς, ενώ η Λίβερπουλ έμεινε στους 62 πόντους και είναι μόλις 6η στη βαθμολογία. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Κλοπ υποδέχεται τους «κανονιέρηδες» του Μικέλ Αρτέτα.