Ρεάλ Μαδρίτης - Βαγιαδολίδ 6-0: Μυθικός Μπενζεμά έγραψε ιστορία με χατ τρικ σε... 7 λεπτά!

EUROKINISSI

Με 4 γκολ μέσα σε διάστημα 15 λεπτών, η Ρεάλ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Βαγιαδολίδ και πήρε επιβλητικά το τρίποντο. Τρία γκολ ο Μπενζεμά μέσα σε 7′, γκολ και ασίστ Ροντρίγκο και Μάρκος Ασένσιο, δύο ασίστ ο Βινίσιους. Το κερασάκι ο Λούκας Βάσκεθ για το 6-0.

Χωρίς διάθεση για αστεία μπήκε στο γήπεδο η Ρεάλ Μαδρίτης στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βαγιαδολίδ. Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι πάτησαν από το ξεκίνημα το γκάζι και κατάφεραν να καθαρίσουν το τρίποντο πριν από την ανάπαυλα με 4 γκολ μέσα σε 15 λεπτά (22′-36′) και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ σε ένα 7λεπτο κι έγραψε ιστορία!

Ο Γάλλος αρχισκόρερ βρήκε τρεις φορές το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα από το 29ο μέχρι το 36 λεπτό με βραζιλιάνικη… τροφοδοσία, καθώς του έδωσε δύο ασίστ ο Βινίσιους κι άλλη μία ο Ροντρίγκο, ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ στο 22′ από ενέργεια του Μάρκος Ασένσιο.

Οι στροφές έπεσαν στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, οι γηπεδούψοι παρέμειναν σε θέση… οδηγού. Βρήκαν, μάλιστα, και 5ο γκολ στο 65′ πάλι με τον Ροντρίγκο, έπειτα από την τρίτη ασίστ του πολύ κεφάτου Βινίσιους, αλλά δεν μέτρησε μέσω VAR. Τελικά το 5-0 ήρθε, με ασίστ του Ροντρίγκο και σκόρερ τον Μάρκος Ασένσιο στο 73′.

Τεράστια ευκαιρία να κάνει… σεφτέ στο σκοράρισμα έχασε στο 86′ και ο Εντέν Αζάρ, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 65′ αντί του Μπενζεμά. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λούκας Βάσκεθ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σε ένα από τα πιο απολαυστικά απογεύμα της σεζόν για τη «Βασίλισσα» (6-0), έπειτα από ασίστ του Αζάρ.