Παναθηναϊκός - Βόλος 0-0: Ογκόλιθος Κλέιμαν... σόκαρε τη Λεωφόρο!

Ο Βόλος σόκαρε τον «φλύαρο» και ακίνδυνο Παναθηναϊκό, ο οποίος έμεινε στο 0-0 στο γήπεδο της Λεωφόρου με μοιραίο παίκτη τον Σπόραρ που νικήθηκε από τον Κλέιμαν σε εκτέλεση πέναλτι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Σκούρα τα βρήκε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Λεωφόρου. Κι αυτό γιατί ο Βόλος κατέβηκε ουχί να επιτεθεί, αλλά για να αμυνθεί. Ξεκάθαρα διαφορετική εικόνα από αυτή που είχαμε δει στα δύο προηγούμενα ματς στο ίδιο γήπεδο, ένα για το πρωτάθλημα και ένα για το κύπελλο.

Όχι πως ο Παναθηναϊκός δεν είχε τις φάσεις. Δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες, κυρίως μετά από ατομικές ενέργειες. Τόσο με Ιωαννίδη όσο και με Τσέριν οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 1-0, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Ο Βόλος είχε παθητικό ρόλο, δεν απείλησε τον Μπρινιόλι και είχε ως αυτοσκοπό να καταστρέψει το παιχνίδι των «πράσινων». Σε μεγάλο βαθμό το κατάφερε κυρίως σε ό,τι αφορά τα άκρα αφού Παλάσιος και Μαντσίνι ήταν μακριά από τον καλό τους εαυτό και δεν βοηθούσαν στη δημιουργία, ενώ ο Ιωαννίδης ήταν απελπιστικά μόνος. Ο Μπερνάρ δε, που επέστρεψε στην ενδεκάδα αντί του Κουρμπέλη, δεν μπόρεσε να δώσει το κάτι στον Παναθηναϊκό για να «σπάσει» την άμυνα του Βόλου.

Στο δεύτερο μέρος ο Βόλος πήρε θάρρος και πάτησε την αντίπαλη περιοχή σε αντίθεση με το πρώτο που ο Μπρινιόλι ήταν απλώς θεατής του αγώνσ. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός ήταν πιο κινητικός μπροστά αναζητώντας τον τρόπο να πετύχει το «χρυσό» γκολ.

Ο Γιοβάνοβιτς θέλησε να βρει τη λύση από τους Σπόραρ και Κλέινχεϊσλερ που τους έβαλε αντί των Ιωαννίδη και Μαντσίνι. Λογικό, αφού φάση στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε γίνει μέχρι να μπουν οι δύο, με την είσοδο του Κλέινχεϊσλερ να φέρνει και δύο γρήγορα σουτ προς την εστία του Βόλου.

Η επιστράτευση και των Κουρμπέλη-Βέρμπιτς ήταν οι απέλπιδες προσπάθειες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς για να λυθεί ο γόρδιος δεσμός σε ένα ματς-θρίλερ. Η λύση δε δόθηκε ούτε στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα όταν στο τέταρτο, από τα επτά, λεπτά των καθυστερήσεων οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Λούνα, μετά από ατομική ενέργεια του Παλάσιος. Ο Σπόραρ ανέλαβε την εκτέλεσή του στο 97′ και νικήθηκε από τον γκολκίπερ του Βόλου, αστοχώντας για πρώτη φορά εφέτος από την άσπρη βούλα!

Το θρίλερ τελείωσε στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων με το 0-0 να γράφει την ιστορία της αναμέτρησης και τον Παναθηναϊκό να γκελάρει σε ένα απίστευτο, σε εξέλιξη, ματς, ακατάλληλο για καρδιακούς.