Ολυμπιακός - Άρης 2-2: «Κίτρινο» παλικάρι, «κόκκινο» χαρακίρι!

Ο Ολυμπιακός όδευε σε περίπατο απέναντι στον Άρη, προηγήθηκε 2-0, αλλά ξαφνικά… έφυγε από το γήπεδο και οι Θεσσαλονικείς τον τιμώρησαν σκληρά και με πρωταγωνιστές Ιτούρμπε, Καμάτσο πήραν τεράστια ισοπαλία στο Φάληρο με 2-2!

Ιδανικός αυτόχειρας ο Ολυμπιακός κατάφερε σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε απόλυτα για μία ώρα επί του Άρη να πετάξει στα σκουπίδια δύο πολύτιμους βαθμούς! Με επίθεση διαρκείας από το πρώτο έως το 60ό λεπτό, η ομάδα του Πειραιά έκανε μια… μπουκιά τον Άρη, πέτυχε δύο γκολάρες με Χουάνγκ και Σωκράτη, αλλά στο τελευταίο ημίωρο έσβησε τις μηχανές και έκανε δώρο την ισοπαλία! Το παιδαριώδες λάθος του Ρέτσου στο 70′ έδωσε την ευκαιρία στους «κίτρινους» να μειώσουν με τον Ιτούρμπε και να σα μην έφτανε αυτό ήρθε και το 2-2 έντεκα λεπτά αργότερα για να προκαλέσει… έμφραγμα στον Πειραιά.

Με Κασάμι και Κανός

Με τον Κασάμι, αντί του Σαμασέκου, ως αμυντικό μέσο πλάι στον Χουάνγκ και τους δύο Ισπανούς (Κανός και Μπιέλ) στα άκρα της επίθεσης παρέταξε την ομάδα του ο Μίτσελ χωρίς άλλες διαφοροποιήσεις στην ενδεκάδα. Από την άλλη πλευρά, ο Απόστολος Τερζής που, επίσης, προτίμησε το 4-2-3-1, έδωσε φανέλα βασικού στον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, διάλεξε για την κορυφή τον Γκρέι, ενώ διατήρησε κάτω από τα δοκάρια τον Μάριο Σιαμπάνη.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Κανός, ο οποίος ξεκίνησε αριστερά, με ατομική ενέργεια απέφυγε δύο αντιπάλους μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Χουάνγκ εξαπέλυσε… βολίδα εκτός περιοχής, αλλά ο Σιαμπάνης με ωραία επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ.

Η πίεση του Ολυμπιακού γινόταν όλο και πιο έντονη όσο περνούσε η ώρα, με τη συμπαράσταση του κοινού να είναι συνεχής. Ψηλά στο γήπεδο οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν να φρενάρουν την ανάπτυξη του Άρη, κάτι που πέτυχαν σε σημαντικό βαθμό από τα πρώτα λεπτά.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών, ο Μίτσελ έδωσε εντολή να αλλάξουν πλευρά οι δύο Ισπανοί, με τον Ολυμπιακό να εξακολουθεί να κάθεται στη θέση του οδηγού της αναμέτρησης. Δέκα λεπτά αργότερα, Φορτούνης και Ρέαμπτσιουκ άλλαξαν ωραία τη μπάλα από αριστερά, ο Μολδαβός σέντραρε, ο Κασάμι πήρε την κεφαλιά με τον Σιαμπάνη να αποκρούει ξανά, αλλά ο Μπιέλ στη συνέχεια, αστόχησε από κοντά.

Η πίεση έγινε σφυροκόπημα και γκολ από τον Χουάνγκ

Το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 26′ ο Μπακαμπού εκμεταλλεύθηκε την κάθετη πάσα του Φορτούνη, αλλά το σουτ του στην κίνηση έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας. Νέα απόπειρα απειλής στο 28′ όταν από ενέργεια του Κανός, ο Κασάμι σούταρε εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα δεν είχε την ανάλογη δύναμη για να φτάσει στην εστία. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Κανός μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής σούταρε πάνω στον Σιαμπάνη.

Η πίεση των «ερυθρολεύκων» όσο περνούσε η ώρα εξελίχθηκε σε σφυροκόπημα της εστίας του Άρη με τον Μπιέλ να αστοχεί ξανά στο 33′ από πλεονεκτική θέση. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 36′ για να ανοίξει το σκορ με υπέροχο συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής ο… δαιμόνιος Ινμπόμ Χουάνγκ μέσα σε αποθέωση. Ο Νοτιοκορεάτης έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία, με τον κίπερ του Άρη να μην έχει κανένα περιθώριο αντίδρασης, από παράλληλη πάσα του Σέρχι Κανός. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ισπανός εξτρέμ αποχώρησε κλαίγοντας, με ζημιά στο δεξί γόνατο, έπειτα από δυνατή σύγκρουση με τον Εμπαγκατά. Τη θέση του, λίγο πριν από την ανάπαυλα, πήρε ο Γιώργος Μασούρας.

Δοκάρι και… γκολ Σωκράτη με άπιαστη κεφαλιά!

Το ίδιο σκηνικό δημιουργήθηκε και στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά δυνατά με στόχο το δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε το ματς και τον Άρη σε παθητικό ρόλο, να ψάχνει τη μεγάλη πάσα από την άμυνα στην επίθεση, μπας και προκύψει κάποιο ρήγμα ανάμεσα σε Σωκράτη και Μπα. Με τους δύο μπακ Ροντινέι και Ρέαμπτσιουκ να έχουν σημαντική συνεισφορά στην ανάπτυξη, οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν το 2-0 στο 52′ όταν σε σέντρα του Κασάμι, ο Μπράμπετς έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του! Στο κόρνερ που ακολούθησε, με εκτελεστή τον Φορτούνη, ο Παπασταθόπουλος πήδηξε στο δεύτερο δοκάρι για να στείλει τη μπάλα αρχικά στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.

Σε ένα παιχνίδι που για πρώτη φορά είχε ακουστική περιγραφή για φιλάθλους με προβλήματα όρασης, ο Ολυμπιακός ήταν χάρμα. Κυριάρχησε απόλυτα, δεν απειλήθηκε καθόλου, πέτυχε δύο υπέροχα γκολ, ενώ θα μπορούσε να πετύχει τουλάχιστον άλλα τόσα, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο που κατά διαστήματα ήταν καταιγιστικός. Η ομάδα του Τερζή έβγαλε αντίδραση μετά το 2-0, ενώ απείλησε για πρώτη φορά στο 65′ με τον Γκρέι από το σημείο του πέναλτι να στέλνει τη μπάλα ψηλά.

Εγκληματική… χαλάρωση, λάθη και 2-2 από το πουθενά!

Οι στροφές έπεσαν μετά το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, με τους παίκτες του Άρη να αυξάνουν -τα χαμηλά μέχρι εκείνο το σημείο- ποσοστά κατοχής της μπάλας. Σε ένα παιχνίδι που πήγαινε να… σβήσει, ήρθε στο 70′ το λάθος του Παναγιώτη Ρέτσου που είχε πάρει λίγο νωρίτερα τη θέση του Μπα, με τον Ιτούρμπε να κλέβει τη μπάλα και να βρίσκει δίχτυα, αφού απέφυγε και τον Πασχαλάκη. Και να μην έφτανε αυτό, παρά τις τρεις αλλαγές του Μίτσελ για να φρεσκάρει το μεσοεπιθετικό κομμάτι, ήρθε… έμφραγμα στο 81′ με τον Πίρσμαν να σηκώνει τη μπάλα εντός περιοχής και τον Καμάτσο να ισοφαρίζει από κοντά, ανάμεσα στους δύο στόπερ του Ολυμπιακού.

Η απότομη χαλάρωση των γηπεδούχων μετά την πρώτη ώρα του αγώνα, τους στοίχισε πολύ ακριβά. Θεώρησαν ότι το παιχνίδι τελείωσε πολύ νωρίς, άρχισαν να σκέφτονται τον αγώνα της Τετάρτης με τον ΠΑΟΚ, έδωσαν δικαιώματα και το πλήρωσαν πανάκριβα όπως είχε συμβεί παλιότερα και στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Την ώρα που ήταν έτοιμοι να πλησιάσουν στον ένα πόντο από την κορυφή, παρέμειναν τρεις πίσω κι έκαναν το έργο τους πολύ πιο δύσκολο, χάρη στα δικά τους λάθη…

Με τα καλύτερα επιθετικά του όπλα (Φορτούνης, Μπακαμπού, Χουάνγκ) να έχουν αποχωρήσει από το 2-1, λόγω και της βιασύνης του πάγκου να τους δώσει ανάσες, τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς μεγάλες συγκινήσεις, ενώ το σφύριγμα της λήξης, όπως ήταν αναμενόμενο, προκάλεσε μεγάλη απογοήτευση και δυσαρέσκεια στην εξέδρα, την ώρα που ο Παναγιώτης Ρέτσος ζητούσε συγγνώμη από τον κόσμο για το ολέθριο λάθος του.