Ατλέτικο Μαδρίτης - Μπέτις 1-0: Με το σλάλομ του Κορέα βλέπει πιο καθαρά το Champions League

Η Ατλέτικο νίκησε σε ένα καθοριστικό για την έξοδό της στο Champions League παιχνίδι τη Μπέτις με γκολ στο 86′.

Σε ένα ματς που και η ισοπαλία δεν θα ήταν άσχημο αποτέλεσμα, αφού διατηρούσε την Ατλέτικο στο +6 από την Μπέτις, οι ροχιμπλάνκος βρήκαν το χρυσό γκολ από τη χρυσή αλλαγή του Τσόλο Σιμεόνε, τον Άνχελ Κορέα στο 86′ και η διαφορά από τους πέμπτους Σεβιγιάνους πέταξε στους εννέα πόντους.

Με την τέταρτη σερί νίκη τους, οι Μαδριλένοι πλησίασαν και τη Ρεάλ στους πέντε πόντους και αυτή την περίοδο μοιάζουν ασταμάτητοι.

Η Μπέτις πέτυχε να εγκλωβίσει την Ατλέτικο στο πρώτο μέρος με τους ροχιμπλάνκος να περιορίζονται σε μια-δυο μικροευκαιρίες με τον Γκριεζμάν.

Στην επανάληψη η Ατλέτικο μπήκε πιο αποφασισμένη και μόλις στο 49′ ο Χιμένες σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γκριεζμάν.

Όσο περνούσε η ώρα η πίεση στα καρέ αυξανόταν, ο Καράσκο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 61′ και ο Σιμεόνε, ως συνήθως, ζητούσε από το κοινό να βοηθήσει με τη φωνή του.

Η Ατλέτικο πήρε μέτρα στο γήπεδο κι αυτό έδωσε δικαιώματα στην Μπέτις, αλλά ο Όμπλακ φώναξε «παρών» όποτε χρειάστηκε.

Το ματς όδευε στην ισοπαλία, αλλά ο Άνχελ Κορέα πήρε δύο κόντρες, έκανε δύο ντρίπλες και εκτέλεσε τον Ρουί Σίλβα στο 86′ για το τελικό 1-0.