ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 1-1: «Γλυκόπικρη» ισοπαλία στην πρεμιέρα του Νάγκελσμαν

Τα πολλά της λάθη και το κακό αμυντικό τρανζίσιον σε συνδυασμό και με την επιθετική δυστοκία οδήγησαν τους Βαυαρούς σε γκέλα στο πρώτο τους κιόλας ματς την φετινή χρονιά και μάλιστα στο ντεμπούτο τοιυ Γιούλιαν Νάγκελσμαν.

Η Μπάγερν Μονάχου πλήρωσε τα αμυντικά κενά της και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ. Παρ’ ότι κατόρθωσε να ισοφαρίσει πριν βγει το ημίχρονο, δεν μπόρεσε να ολοκηρώσει την ανατροπή στο δεύτερο μέρος, όπου στάθηκε και τυχερή με τον διαιτητή Φριτζ να αρνείται δις πέναλτι στην Γκλάντμπαχ περίπου δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Έτσι, το 1-1 έμεινε με τους Βαυαρούς να ξεκινούν με το…αριστερό την φετινή χρονιά στην Bundesliga.

Η Γκλάντμπαχ ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στο ματς βγάζοντας δυο εξαιρετικές κόντρες από τις οποίες όμως δεν κατόρθωσε τελικά να επωφεληθεί, στην πρώτη περίπτωση επειδή ο Χέρμαν αστόχησε από πλεονεκτική θέση και στην δεύτερη με ξανά τον ίδιο παίκτη πρωταγωνιστή, ο οποίος αντί να τελειώσει μόνος του την φάση όντας απέναντι από τον Νόιερ, προτίμησε να βγάλει τον συμπαίκτη του προ κενής εστίας με τον αμυντικό να προλαβαίνει και η φάση να χάνεται.

Η τρίτη όμως αντεπίθεση των γηπεδούχων ήταν και η «φαρμακερή» με τον Αλασάν Πλεά να ανοίγει το σκορ στο 10ο λεπτό και να βάζει μπροστά τα «πουλάρια» με 1-0.

Η Μπάγερν εμφάνισε πολλά κενά και είχε προβλήματα στο transition στο πρώτο τέταρτο, κάτι το οποίο στοίχισε αρκετά, με την Γκλάντμπαχ να βγάζει τρεις κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Οι Βαυαροί το μόνο που είχαν να επιδείξουν επιθετικά ήταν ένα σουτ του Λεβαντόφσκι μέσα από την περιοχή, το οποίο απέκρουσε ο Σόμερ στο 14′.

Ο «Λέβα» ήταν πρωταγωνιστής και στην δεύτερη φάση που δημιούργησε η Μπάγερν, αλλά νικήθηκε και πάλι από τον Σόμερ στο 26ο λεπτό, όπως συνέβη και με τον Στάνισιτς στο 37′.

Στην τρίτη φάση που βρήκε ο Πολωνός στράικερ στο 42′ ισοφάρισε σε 1-1 με πλασέ στην κίνηση μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κίμιχ και κακή αντίδραση του Ελβέντι της Γκλάντμπαχ, που τον έχασε.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου μέρους στο οποίο η Μπάγερν απ’ όταν συνήλθε από το τραγικό πρώτο της τέταρτο, ανέβασε την απόδοσή της και δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες, απ’ τις οποίες προήλθε και το 1-1.

Με τους Λεβαντόφσκι (52′) και Βολφ (55′) να χάνουν τη πρώτη ευκαιρία για την κάθε ομάδα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, το οποίο κύλησε με τον ίδιο τρόπο στα πρώτα λεπτά.

Από μία εκπληκτική επέλαση του Ντέιβις και ωραίο γύρισμα, ο Γκορέτζκα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά ο Σόμερ του αρνήθηκε το γκολ με μία τρομερή επέμβαση στο 59′.

Όσο περνούσε η ώρα, η Μπάγερν συνέχιζε να ανεβάζει στροφές και να ασκεί σημαντική πίεση στην Γκλάντμπαχ που δυσκολευόταν.

Η Γκλάντμπαχ είχε και πάλι τις στιγμή της, πρώτα με το πλασέ του Στιντλ από τα όρια της περιοχής να αποκρούει ο Νόιερ με μία εκπληκτική επέμβαση στο 70′ κι έπειτα με την προβολή του Πλεά, που δεν βρήκε αρκετά την μπάλα με προβολή για να την στείλει στα δίχτυα προ κενής εστίας στο 76′.

Τα κενά της Μπάγερν έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους με τον Φριτζ να αρνείται δυο φορές να καταλογίσει πέναλτι εις βάρος της Μπάγερν σε μαρκαρίσματα που έγιναν πάνω στον Πλέα με διαφορά 1-2 λεπτών.

Οι σφυγμοί ανέβηκαν κατακόρυφα με τον προπονητή των «πουλαριών» να παίρνει κίτρινη κάρτα και τις δυο ομάδες να συνεχίζουν τον ίδιο τρόπο παιχνιδιού. Το αποτέλεσμα παρέμεινε στο 1-1 μέχρι το φινάλε αφήνοντας μία γλυκόπικρη γεύση και στις δυο ομάδες, αφού το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε γύρει και ως προς τις δυο πλευρές.

Γκλάντμπαχ (πρ. Χούτερ): Σόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Σκάλι, Κράμερ, Νεουχάους (90+1′ Μπένες), Χέρμαν (64′ Χόφμαν), Στιντλ, Βολφ (72′ Μπένετς), Πλεά (64′ Τουράμ)

Μπάγερν Μονάχου (πρ. Νάγκελσμαν): Νόιερ, Στάνισιτς (82′ Σαρ), Ουπαμεκανό, Σίλε, Ντέιβις, Γκορέτζκα, Κίμιχ, Σανέ (75′), Μίλερ (82′ Τσούπο-Μότινγκ), Γκνάμπρι (75′ Μουσιάλα), Λεβαντόφσκι