Γιουβέντους - Ίντερ 1-1: Ροντέο στο φινάλε ο πρώτος ημιτελικός του Κυπέλλου Ιταλίας

Δύο γκολ και τρεις αποβολές ύστερα από 83 λεπτά αδιάφορου αγώνα στο Αλιάντς του Τορίνο, με το 1-1 να αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας ανάμεσα σε Γιούβε και Ίντερ.

Φοβόταν ο Γιάννης το Θεριό και το Θεριό τον Γιάννη στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ιταλίας ανάμεσα στη Γιουβέντους και στην Ίντερ στο Τορίνο, αλλά ύστερα από ένα άνευρο στο μεγαλύτερο διάστημα παιχνίδι, στο φινάλε έγινε χαμός! Τελικό σκορ 1-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ μέτριο με ελάχιστες, ανάξιες λόγου φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στην επανάληψη η Ίντερ είχε ένα καλό σουτ με τον Μιχιταριάν που έφυγε άουτ στο 64′ και όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και πιο επικίνδυνη.

Σε μια αντεπίθεση, όμως, ο Κουαρδάδο σκόραρε στο 83′. Η Ίντερ ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λουκάκου στο 90+5′ παράβαση που αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι. Ακολούθησαν επεισόδια μεταξύ των παικτών με αποτέλεσμα να αποβληθούν οι Λουκάκου, Χαντάνοβιτς και Κουαρδάδο.

Οι λογαριασμοί ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στο Μιλάνο θα γίνει στις 26 Απριλίου έμειναν έτσι ορθάνοιχτοι.

Στον δεύτερο ημιτελικό παίζουν (5/4) Κρεμονέζε – Φιορεντίνα.