Μάντσεστερ Γ. - Έβερτον 2-0: «Διαβολική» νίκη 4άδας απέναντι στον... δαίμονα Πίκφορντ

ΑΠΕ

Ο εντυπωσιακός Πίκφορντ δεν κατάφερε να στερήσει τη νίκη στη Γιουνάιτεντ, που σημείωσε ρεκόρ τελικών στο πρώτο μέρος και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έκανε σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της 4άδας, «βυθίζοντας» ακόμα περισσότερο την Έβερτον.

H Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 2-0 της Έβερτον στο «Ολντ Τράφορντ» στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Premier League και πήρε ένα ακόμα πολύτιμο τρίποντο στη μάχη για μια θέση στην τετράδα που θα της εξασφαλίσει το εισιτήριο για τη συμμετοχή της στο Champions League την επόμενη σεζόν. Από την άλλη, τα «ζαχαρωτά» έχασαν ακόμα περισσότερο έδαφος στην προσπάθειά τους να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» ήταν καταιγιστικοί, καταγράφοντας 21 τελικές στο πρώτο μέρος, πήραν προβάδισμα με 1-0 και εάν δεν ήταν σε τόσο καλή ημέρα ο Τζόρνταν Πίκφορντ, που πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις, το σκορ θα μπορούσε να είχε λάβει άλλες διαστάσεις.

Στο 36′, μετά από ωραία ομαδική συνεργασία των γηπεδούχων, ο ΜακΤόμινεϊ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική κάθετη πάσα του Σάντσο και με δυνατό σουτ στην κίνηση, νίκησε τον  Πίκφορντ, ανοίγοντας το σκορ στο «Ολντ Τράφορντ». Αυτό ήταν το παρθενικό γκολ του Σκωτσέζου αμυντικού μέσου στο πρωτάθλημα τη φετινή σεζόν και το πανηγύρισε έξαλλα μπροστά στους φίλους της ομάδας του.

Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την ομάδα τον Έρικ τεν Χαχ να σημειώνει ρεκόρ τελικών σε ένα ημίχρονο στη φετινή Premier League και του συλλόγου με 21 (μετά  τη σεζόν 2003-2004).

Και στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ είχε τον απόλυτο έλεγχο  του αγώνα, αλλά όχι την απόδοση και το ρυθμό του πρώτου 45λέπτου, με τον τερματοφύλακα τον φιλοξενούμενων να κρατάει ζωντανή την Έβερτον στο ματς, με εκπληκτικές επεμβάσεις όπως αυτή στο 66′, που έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μπρούνο Φερνάντες.

Ωστόσο, ο Πίκφορντ δεν κατάφερε να σταματήσει και τον Μαρσιάλ, που πέρασε ως αλλαγή δέκα λεπτά νωρίτερα στη θέση του Άντονι και βρήκε δίχτυα στο 71′ για το 2-0, μετά από ασίστ του Ράσφορντ, που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κόουλμαν στην αρχή της φάσης.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε με τη Γιουνάιτεντ να παίρνει τη νίκη, βυθίζοντας την Έβερτον ακόμα περισσότερο στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.