Παναθηναϊκός: Η κατοστάρα του Γιοβάνοβιτς και το φοβερό σερί με τον Ολυμπιακό

Σε ματς-ορόσημο για τον ίδιο ο Γιοβάνοβιτς οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε ένα ρεκόρ. Ο Ευάνθης Γκόγκουλης γράφει στη SportDay της Δευτέρας (10/4)

Καλύτερο τρόπο για να γιορτάσει τους 100 αγώνες ως προπονητής στη Super League, δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Με το επιβλητικό 2-0 του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού, ο Σέρβος τεχνικός συνέχισε την εξαιρετική προσωπική του παράδοση στα ντέρμπι «αιωνίων». Ταυτόχρονα, σ’ αυτόν τον αγώνα-ορόσημο για τον ίδιο οδήγησε την ομάδα του και στην ισοφάριση δύο κορυφαίων επιδόσεων. Συγκεκριμένα:

• Ο Παναθηναϊκός έφτασε τους επτά σερί αγώνες πρωταθλήματος χωρίς ήττα απ’ τον Ολυμπιακό (όλους με τον Γιοβάνοβιτς στον πάγκο), με απολογισμό τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Το είχε πετύχει μόνο μία φορά στο παρελθόν, από καταβολής Α’ Εθνικής. Το παλιό σερί είχε αρχίσει στις 8 Νοεμβρίου 1987, όταν οι «πράσινοι» νίκησαν με 4-1 στο ΟΑΚΑ (ως τυπικά φιλοξενούμενος) έως και το 0-0 στο Καραϊσκάκη, στις 19 Οκτωβρίου 1990. Ο απολογισμός ήταν και τότε τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

• Η προηγούμενη φορά που ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό όντας μπροστά στο σκορ με 2-0, ήταν στις 26 Ιανουαρίου 1992! Τότε, μάλιστα, τα δύο γκολ είχαν επιτευχθεί λίγο νωρίτερα (18′ Μαραγκός, 30′ Σαραβάκος) και το τελικό σκορ ήταν 3-0 (σκόρερ ο Βαζέχα στο 78′). Η προηγούμενη φορά που οι «πράσινοι» πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο μέρος ήταν στις 5 Δεκεμβρίου 1998 (29′ Κωνσταντινίδης, 32′ Βαζέχα), όμως το σκορ ημιχρόνου ήταν 2-1 και το τελικό 2-4.

Ο Παναθηναϊκός έχει κι ένα ντέρμπι στο Καραϊσκάκη στο οποίο είχε κλείσει το ημίχρονο με 2-0 υπέρ του. Στις 28 Ιανουαρίου 1962, όταν τελικά επικράτησε 2-1 (10′ Δομάζος, 24′ Παπαεμμανουήλ-60′ Αρ. Παπάζογλου). Ο συνολικός απολογισμός των 100 αγώνων του Γιοβάνοβιτς (οι 34 ήταν με τον Ηρακλή, το 2002 και το 2007) είναι 51 νίκες, 22 ισοπαλίες και 27 ήττες.

Ο Παναθηναϊκός έσπασε και το αήττητο σερί 21 αγώνων του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα, το οποίο είχε αρχίσει ύστερα από το εντός έδρας 1- 2 από τον ΠΑΟΚ στις 17 Οκτωβρίου 2022. Οι «πράσινοι», επίσης, συμπλήρωσαν οκτώ σερί αγώνες χωρίς να δεχτούν γκολ. Τελευταίος είχε σκοράρει εναντίον τους ο Οντουμπάγιο του Αρη, στο 10′ του μεταξύ τους αγώνα στη Θεσσαλονίκη, στις 12 Φεβρουαρίου.