Super League 2: Φινάλε-θρίλερ (3-3) στην Καλλιθέα - Παραμένει φαβορί για την άνοδο η Κηφισιά

Στο ντέρμπι του Νοτίου Ομίλου στη Super League 2, η Athens Kallithea ισοφάρισε την Κηφισιά σε 3-3 με δύο γκολ στο 87′ και το 90+3′.

Στο ντέρμπι κορυφής του Νοτίου Ομίλου η Κηφισιά αναδείχτηκε ισόπαλη, 3-3 με την Athens Kallithea στο «Ελ Πάσο», αν και μέχρι το 87′ ήταν μπροστά στο σκορ με 3-1!

Παρά τη απογήτευση για την εξέλιξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι παραμένουν το μεγάλο φαβορί για την άνοδο (για πρώτη φορά στην ιστορία τους) στη Super League.

Οι Κηφισιώτες προηγήθηκαν με πέναλτι που αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι,

για να απαντήσει ο Σαντάνα πριν βγει το ημίχρονο.

Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη μπήκε, όμως, πολύ δυνατά στην επανάληψη, πέτυχε δύο γκολ (το δεύτερο με υπέροχη εκτέλεση του Τετέι) και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.

Στην τελευταία απέλπιδα προσπάθεια της να ξαναμπεί στο ματς, η Athens Kallithea μείωσε ύστερα από φάση διαρκείας με τον Ουές στο 87′,

ένα γκολ που ενέπνευσε τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν και την ισοφάριση με τον Ντεμέτριους στις καθυστερήσεις, κι ενώ λίγο πριν το ματς είχε διακοπεί για ρίψη πέτρας στον τέταρτο διαιτητή!

Με την ισοπαλία, η Κηφισιά ανέβηκε στους 47 πόντους σε 18 ματς, ενώ η Athens Kallithea έμεινε στην τρίτη θέση με 40 και με ματς λιγότερο. Δεύτερος είναι ο Απόλλων Σμύρνης με 41 βαθμούς.

Στο Βορρά, ο ΠΑΟΚ Β με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο νίκησε μέσα στην Καρδίτσα την Αναγέννηση, εξυπηρετώντας ουσιαστικά τον Πανσερραϊκό που παρέμεινε εννέα βαθμούς μπροστά από την ΑΣΑ (43-34) ύστερα από 17 αγώνες. Στους 31 ματς λιγότερο ακολουθεί η Α.Ε. Λάρισα.

Τα αποτελέσματα στα ματς της Δευτέρας:

Βόρειος όμιλος

Παναθηναϊκός Β – Ηρακλής 1-1 ( 87′ Προδρομίτης – 68′ Γιουμπιτάνα)

Aπόλλων Πόντου – Νίκη Βόλου 2-2 (21′ Εσαλό, 90+3′ Αραβίδης  – 61′ Τζιώρας, 67′ Παναγιωτίδης)

Αναγέννηση Καρδίτσας – ΠΑΟΚ Β 1-2 (90+5′ Γκόλιας – 80′ Γιαξής, 83′ Τσαούσης)

Νότιος όμιλος

ΠΑΟ Ρουφ – ΑΕΚ Β 1-1 (20′ Ζούνης – 36′ Τζούντα Γκαρσία)

Athens Kallithea – Κηφισιά 3-3 ( 37′ Σαντάνα, 87΄Ουές, 90+3′ Ντεμέτριους – 8′ πεν. Κουΐρουκίδης, 51′ Πρίτσας, 66′ Τετέι)