Μπαρτσελόνα - Τζιρόνα 0-0: Κερδισμένη και με την ισοπαλία

Δεν πίεσε ιδιαίτερα για να φτάσει στη νίκη επί τη Τζιρόνα στο Καμπ Νόου η Μπαρτσελόνα και παρά το 0-0 αύξησε τη διαφορά της από τη Ρεάλ στους 13 βαθμούς.

Η ήττα της Ρεάλ από τη Βιγιαρεάλ κράτησε τη διαφορά της από την Μπαρτσελόνα στους 12 πόντους κι αυτό έδωσε το δικαίωμα στην μπλαουγκράνα να μην ρισκάρει ιδιαίτερα στο εντός έδρας ματς με την Τζιρόνα που ολοκλήρωσε την 28η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Στο ματς μεταξύ των δύο καταλανικών ομάδων, η νίκη θα μπορούσε να καταλήξει και στα δύο στρατόπεδα, αλλά τελικά γκολ δεν μπήκε. Και με το 0-0 πάντως η Μπάρτσα αύξησε τη διαφορά στους 13 πόντους (72-59), δέκα αγωνιστικές πριν από το φινάλε,. ενώ η Τζιρόνα έμεινε 11η με 35.

Τα πρώτα 36 λεπτά πέρασαν για την Μπαρτσελόνα με μικροευκαιρίες, αλλά χωρίς τελική προσπάθεια προς την εστία. Σε εκείνο το λεπτό ο Ραφίνια σούταρε, αλλά ο Γκασανίγκα έδιωξε σε κόρνερ.

Αμέσως μετά ο Γκασανίγκα και πάλι απομάκρυνε την μπάλα με υπερένταση λίγο πριν αυτή περάσει την εστία από την προσπάθεια του Αραούχο. Χρειάστηκε η τεχνολογία goal line για να ξεκαθαρίσει ότι δεν είχε σημειωθεί γκολ.

Η Τζιρόνα απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες στο 55′ με τον Καστεγιάνος να αστοχεί σε μοναδικό τετ-α-τετ με τον Τερ Στέγκεν και το παραλίγο αυτογκόλ του Ραφίνια στο 73′ στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα στην παράλληλη σέντρα του Ρικέλμε (η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι).

Η Μπάρτσα αύξησε την πίεση στο τελευταίο 15λεπτο και στο 90+4′ ο Γκασανίγκα χρειάστηκε να επέμβει για να κρατήσει το 0-0 διώχνοντας την κεφαλιά του Γκάβι.