Παναθηναϊκός: Η καλύτερη άμυνα της ιστορίας του!

Eurokinissi

Η πιο κοντινή αμυντική επίδοση του Παναθηναϊκού στους φετινούς αριθμούς του, ήταν τα 17 γκολ σε 30 αγώνες (0,56 μ.ό.) που έγραψε τη σεζόν 2009-10 στο τελευταίο νταμπλ του. Ο Κώστας Γουλής γράφει στη SportDay της Μεγάλης Τετάρτης (12/4).

Σε όλη αυτή τη διαδρομή της φετινής Super League 1, όπου ο Παναθηναϊκός έχει πιάσει θέση στο ρετιρέ στις 28 απ’ τις 30 αγωνιστικές που έχουν διεξαχθεί ως τώρα σε κανονική περίοδο και πλέι οφ, η συνοχή του κι η αμυντική συμπεριφορά όλης της ομάδας ήταν η μεγαλύτερη σταθερά.

Ακόμη και στις πιο δύσκολες περιόδους, όπως ήταν το διάστημα απ’ τα τέλη Δεκεμβρίου μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου, όπου οι «πράσινοι» απώλεσαν το μεγάλο βαθμολογικό προβάδισμά τους, η άμυνα ήταν εκείνη που έδινε λύσεις κι έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να ξαναβρεί ο Παναθηναϊκός την ισορροπία του και να ξεπεράσει την προβληματική περίοδο, ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή, όταν ο ανταγωνισμός του περίμενε καρτερικά καταρρεύσεις και σβήσιμο του διακόπτη.

Σαφώς κι έγιναν ορισμένα εύκολα κι οδυνηρά ατομικά λάθη, που κόστισαν πολύ σε εκείνο το διάστημα που το «τριφύλλι» δεν ήταν σε καλή κατάσταση, όπως για παράδειγμα οι αδράνειες και γκέλες στους αγώνες με τον Ιωνικό (1-1), τον ΟΦΗ (1-1), τον ΠΑΟΚ (0-3) και τον Αστέρα Τρίπολης (ήττα 1-0 στο 80’), όμως στη μεγάλη εικόνα του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός έχει μακράν την καλύτερη αμυντική παρουσία απ’ όλους τους υπόλοιπους, με μία οπισθοφυλακή που γεμίζει σιγουριά κι ασφάλεια όλη την υπόλοιπη ομάδα κι αποτελεί και το μεγάλο όπλο του «τριφυλλιού» σε αυτό το φίνις της σεζόν.

Το πόσο αποτελεσματική είναι η φετινή αμυντική εικόνα του Παναθηναϊκού αποτυπώνεται εντυπωσιακά στους αριθμούς της έως τώρα πορείας των «πρασίνων» στη λίγκα, καθώς το «τριφύλλι» έχει πιάσει (σε απόλυτα νούμερα) επιδόσεις που δεν έχει εμφανίσει ποτέ ξανά στο παρελθόν, σε όλη αυτή τη διαδρομή του στην Α’ Εθνική/Super League 1, απ’ τη σεζόν 1959-60 μέχρι και τις μέρες μας. Και «φλερτάρει» πλέον με το απόλυτο αμυντικό ρεκόρ της Ιστορίας του, που κρατάει απ’ την αγωνιστική περίοδο 1969-70, όταν ως πρωταθλητής (με την ομάδα που έναν χρόνο μετά έφτασε ως τον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών στο «Γουέμπλεϊ») έκλεισε τη χρονιά με απολογισμό 69 γκολ υπέρ και μόλις 15 κατά.

Αυτά τα 15 γκολ που δέχτηκε σε 34 αγώνες εκείνης της σεζόν (0,44 ανά ματς) αποτελούν και την κορυφαία επίδοση των «πρασίνων» στο πρωτάθλημα, την οποία φιλοδοξούν πλέον να ξεπεράσουν τη φετινή χρονιά, όπου διεκδικούν τον πρώτο τίτλο τους έπειτα από 13 χρόνια, μετρώντας μόλις 12 γκολ παθητικό σε 30 αγώνες της κανονικής περιόδου και των πλέι οφ. Με απλά λόγια, ο Παναθηναϊκός δέχεται μόλις 0,40 γκολ ανά αγώνα κι αυτή ακριβώς η συνοχή κι η αποτελεσματικότητα τού δίνουν την ώθηση για να πάει μέχρι το τέλος της διαδρομής.

Επιπλέον, σε αυτά τα 30 ματς της λίγκας, ο Παναθηναϊκός έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του στα 20 (!), δηλαδή δέχεται γκολ κάθε τρίτο παιχνίδι, με τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι να μετράει 19 clean sheets και να είναι στην κορυφή της σχετικής λίστας των τερματοφυλάκων σε ολόκληρη τη Super League 1 και τον Γιούρι Λοντίγκιν να έχει κάνει αντίστοιχα πολύ καλά τη δική του δουλειά όταν χρειάστηκε να παίξει βασικός πριν από μία εβδομάδα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» (1- 0).

Αντίστοιχα εντυπωσιακό είναι το σερί που έχει γράψει ο Παναθηναϊκός μετρώντας μηδέν παθητικό στα τελευταία οκτώ παιχνίδια του στο πρωτάθλημα και συνολικά 869 λεπτά δίχως να μαζέψει την μπάλα απ’ τα δίχτυα του, μετά το γκολ του Οντουμπάγιο του Αρη στο 10’ του αγώνα που διεξήχθη στις 12 Φεβρουαρίου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την κανονική περίοδο. Είναι δε χαρακτηριστικό πως σε αυτή τη σειρά των οκτώ τελευταίων αγώνων του ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, μολονότι οι αντίπαλοί του δημιούργησαν ευκαιρίες ίσες με πέντε xGoals.

Κι αυτό το οφείλει συνδυαστικά στον Μπρινιόλι, τον Λοντίγκιν, όλη την αμυντική συμπεριφορά της ομάδας και βεβαίως σε έναν μικρό βαθμό και στην τύχη. Σε μία τέτοια πορεία άλλωστε, όλα παίζουν ρόλο κι ο Παναθηναϊκός είναι έτοιμος για συνεχίσει στον ίδιο δρόμο, με επόμενο σταθμό το ματς της Τούμπας στις 23 Απριλίου… Η πιο κοντινή αμυντική επίδοση του Παναθηναϊκού στους φετινούς αριθμούς του, ήταν τα 17 γκολ σε 30 αγώνες (0,56 μ.ό.) που έγραψε τη σεζόν 2009-10 στο τελευταίο νταμπλ του.