UEFA Europa - Conference League: Αγωνία για τον Στσέζνι της Γιουβέντους - «Αυτοκτονία» για Γιουνάιτεντ, ήττα για την ΑΖ

Η Γιούβε νίκησε τη Σπόρτινγκ με 1-0, αλλά άπαντες αγωνιούν για την εξέλιξη της υγείας του Στσέζνι που αποχώρησε με καρδιακό άλγος και ταχυκαρδία. Η Μάντσεστερ αρχικά απείλησε με συντριβή τη Σεβίλλη, αλλά δέχτηκε δύο γκολ με κόντρες και υποχρεώθηκε σε 2-2, ενώ η ΑΖ των Χατζηδιάκου και Παυλίδη ηττήθηκε με 2-0 από την Άντερλεχτ.

Η αποχώρηση του τερματοφύλακα της Γιουβέντους, Βόιτσεχ Στσέζνι με ταχυκαρδία και πόντους στο στήθος πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο του αγώνα της Κυρίας με τη Σπόρτινγκ, επισκίασε την αγωνιστική δράση στα βραδινά ματς του Europa  και του Conference League:

Ο Πολωνός εξετάστηκε άμεσα από τους γιατρούς, τελεί υπό ιατρική παρακολούθηση και θα υποβληθεί σε μια σειρά εξετάσεων.

Στα αγωνιστικά, όσον αφορά το Europa League, η Μάντστεστερ Γιουνάιτεντ με σκόρερ τον Ζάμπιτσερ προηγήθηκε στο Ολντ Τράφορντ της Σεβίλλης με 2-0, αλλά δέχτηκε δύο αυτογκόλ και υποχρεώθηκε σε 2-2.

Η Γιουβέντους βρήκε ανέλπιστο γκολ νίκης από τον.. Γκάτι και η εκπληκτική Σαν Ζιλουάζ από τον κλασικό της σκόρερ, Μπονιφάς, αλλά ο Βιρτς δεν την άφησε να κερδίσει στο Λεβερκούζεν.

Στο Conference League η Άλκμααρ των Χατζηδιάκου και Παυλίδη υπέκυψε στις Βρυξέλλες από την πιο έμπειρη σε τέτοια ματς, Άντερλεχτ, η Φιορεντίνα έκανε περίπατο στην Πολωνία και στη Βασιλεία ο Μόφι έβαλε το γκολ της χρονιάς για το 1-2, αλλά ο Αμντούνι δεν άφησε τους γηπεδούχους να ηττηθούν.

Europa League

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σεβίλλη 2-2

Η Γιοιυνάιτεντ άνοιξε το σκορ στο 14′ με ωραία εκτέλεση του Ζάμπιτσερ ύστερα από την κάθετη του Μπρούνο Φερνάντες. Ο Αυστριακός πέτυχε και δεύτερο παρόμοιο γκολ στο 21′, όταν και πάλι κρατήθηκε οριακά on side στην πάσα του Μαρσιάλ και εκτέλεσε εκ νέου τον Μπόνο.

Η Γιουνάτεντ μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ πριν ολοκληρωθεί το 45λεπτο, αλλά να δεχτεί στο φινάλε, αν ο Βαράν δεν έδιωχνε με κεφαλιά πάνω στη γραμμή.

Η Μάντσεστερ σταδιακά οπισθοχώρησε και το πλήρωσε με το τυχερό γκολ στη σέντρα του Νάβας, αφού η μπάλα βρήκε στον Μαλάσια και στον Ντε Χέα στο 84′. Η αποχώρηση του Μαρτίνες με τραυματισμό στο 86′ την άφησε με δέκα παίκτες και στο 90+2 δέχτηκε άλλο ένα τυχερό γκολ με την κεφαλιά του Εν Νεσίρι να βρίσκει στον Μαγκουάιρ και να καταλήγει στα δίχτυα.

Γιουβέντους – Σπόρτινγκ 1-0

Λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου η Γιούβε έχασε τον Στσέζνι, που ένιωσε αδιαθεσία. Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις, με τον Γκάτι να γίνεται ο ήρωας της Κυρίας με με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας στο 73′ με προβολή ύστερα από την προσπάθεια του Βλάχοβιτς. Η Σπόρτινγκ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις για το 1-1.

Λεβερκούζεν – Ουνιόν Σαν Ζιλουάζ 1-1

Επιθετικά κινήθηκαν και οι δύο ομάδες με τους Βέλγους να ανοίγουν το σκορ με τον εξαιρετικό φορ Μπονιφάς στο 51′. Η Μπάγερ, όμως, δεν παραδόθηκε και ισοφάρισε με ωραίο σουτ του Βιρτς εκτός περιοχής στο 82′.

Conference League

Λεχ Πόζναν – Φιορεντίνα 1-4

Η Βιόλα άνοιξαν το σκορ στο 4′ με τον Καμπράλ να σκοράρει από πλάγια μετά το δοκάρι του Γκονσάλες και την επαφή της μπάλας στο πόδι του Πολωνού γκολκίπερ Μπέντναρεκ.

Οι Πολωνοί ισοφάρισαν στο 20′ με δυναμίτη του Βίλντε μετά το στρώσιμο του Ισάκ, αλλά δεν άντεξαν πολύ ώρα αφού ο Γκονσάλες με άλμα αλά Λιβάι, έδωσε εκ νέου προσβάσιμα στους Ιταλούς στο 41′.

Ο Μποναβεντούρα με δυνατό σουτ στο 58′ έγραψε το 3-1 και έκοψε μια και καλή τα πόδια των Πολωνών. Το τελικό 4-1 σημειώθηκε σαν σε προπόνηση με φαλτσαριστό σουτ του Ικονέ στο 63′.

Βασιλεία – Νις 2-2

Με εύστοχο πέναλτι (ανατροπή του Εντογιέ από τον Τοντιμπό) του Αμντουνί η Βασιλεία προηγήθηκε στο 26′. Οι Γάλλοι ισοφάρισαν στην πρώτη τους καλή φάση με τον Μόφι στο 38′ ο οποίος ευνοήθηκε από όλες τις κόντρες. Στις καθυστερήσεις ο Μόφι δεν χρειάστηκε καμία εύνοια, αφού πέτυχε ένα υπέροχο γκολ με εναέριο ψαλίδι.

Η Βασιλεία συνέχισε να πιέζει και ο Αμντούνι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ισοφάρισε στο 71′.

Άντερλεχτ – Άλκμααρ 1-0

Στο 22′ ο Μουρίγιο πρόλαβε να πάρει την κεφαλιά από τον Μπόικεμα και άνοιξε το σκορ για τους Βέλγους. Η ΑΖ έψαξε την ισοφάριση, κυρίως με τον Παυλίδη, αλλά άφησε κενά πίσω που εκμεταλλεύτηκε ο Ασιμέρου στο 70′ για το 2-0.