Άστον Βίλα - Νιουκάστλ 3-0: Στο κόλπο του Champions League και η Βίλα που «πάτησε» τη Νιουκάστλ

Με ηγέτη τον εκπληκτικό Γουότκινς, η φορμαρισμένη Άστον Βίλα έκανε πλάκα στη Νιουκάστλ και από το.. πουθενά πλησίασε τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League .

Από τέσσερις σερί νίκες προερχόταν η Άστον Βίλα του Ουνάι Έμερι και τις έκανε πέντε (με γκολ 12-1) επί της Νιουκάστλ, μιας ομάδας που από την αρχή της σεζόν πατά σταθερά στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος και δεν είχε δεχτεί σε κανένα ματς μέχρι τώρα πάνω από δύο γκολ.

Η ομάδα του Μπέρμιγχαμ νίκησε με 3-0, πατάει πια γερά στην 6η θέση, αφού ανέβηκε στους 50 πόντους σε 31 ματς και βρίσκεται στο -6 από την προνομιούχο τέταρτη θέση. Θεωρητικά η διαφορά είναι μεγάλη, αλλά με τη φόρα που έχει πάρει η Βίλα και με τις (πολλές) γκέλες των Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Νιουκάστλ και Τότεναμ, ελπίζει να ξεπεράσει δύο από αυτές.

Στα του αγώνα, η Άστον Βίλα κυριάρχησε πλήρως και θα μπορούσε να πετύχει δύο και τρία γκολ από το πρώτο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε με δοκάρι του κορυφαίου του αγώνα, Γουότκινς στα πρώτα δευτερόλεπτα! Ο ίδιος πάσαρε στον Ράμσεϊ για το 1-0 μόλις στο 11′, ενώ ο σκόρερ είχε κι αυτός νέο δοκάρι για τη Βίλα στο 16′.

Ο Γουότκινς έχασε για χιλιοστά (οφσάιντ) το γκολ στο 61′, αφού σκόραρε μεν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά με την υπόδειξη VAR. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, το γκολ που πέτυχε με κίνηση πίβοτ από τη νίκη΄περιοχή μέτρησε κανονικά.

Σαν σε προπόνηση ο Γουότκινς πέτυχε και το 3-0 στο 83′ πλασάροντας ανενόχλητος στην καρδιά της αποδιοργανωμένης άμυνας της Νιουκάστλ.