Premier League: Ούτε με Λάμπαρντ το... θαύμα η Τσέλσι, κάζο για την Τότεναμ με φινάλε-θρίλερ

ΑΠΕ

Νέα ήττα για την Τσέλσι, αυτή τη φορά από την Μπράιτον, στο ντεμπούτο του Λάμπαρντ στo «Στάμφορντ Μπριτζ» και κάζο της Τότεναμ από την Μπόρνμουθ, που απέδρασε με το διπλό από το Λονδίνο στις καθυστερήσεις. Βυθίστηκε κι άλλο η Έβερτον, σημαντική νίκη για τη Γουλβς.

Νέα οδυνηρή ήττα για την Τσέλσι από την Μπράιτον και κάζο από την Μπόρνμουθ η Τότεναμ μετά από φινάλε θρίλερ, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Premier League. Εκτός έδρας νίκες για Φούλαμ και Κρίσταλ Πάλας κόντρα σε Έβερτον και Σαουθάμπτον, ενώ η Γουλβς πήρε το τρίποντο κόντρα στην Μπρέντφορντ.

Οι φίλοι της Τσέλσι καλωσόρισαν με ένα τεράστιο πανό τον Φρανκ Λάμπαρντ… πίσω στο «Στάμφορντ Μπριτζ», με την παλιά δόξα των «Μπλε» να κάθεται για πρώτη φορά -στη δεύτερη θητεία του – στον πάγκο τους στην Premier League, μετά το ντεμπούτο με την εκτός έδρας ήττα με 2-0 στο Champions League κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης μεσοβδόμαδα. Μάλιστα,  ο Άγγλος τεχνικός άφησε στον πάγκο 6 παίκτες από τη βασική ενδεκάδα που κατέβασε στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» και συγκεκριμένα τους Σίλβα, Κουλιμπαλί, Καντέ, Τζέιμς, Κόβασιτς και  Ζοάο Φέλιξ.

Με την… αύρα του νέου τους προπονητή, οι «Μπλε» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό όταν ο Γκάλαχερ επιχείρησε ένα σουτ εκτός περιοχής, ο Ντανκ έβαλε την κόντρα, αλλά η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα. Λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, στο 42′, ο Γουέλμπεκ νίκησε στον αέρα τους Φοφανά και Τσαλόμπα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 1-1. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, η Τσέλσι έφτασε κοντά στο να ανακτήσει το προβάδισμα αλλά η κεφαλιά του Πούλισικ σταμάτησε στο δοκάρι.

Τελικά οι «Γλάροι» ήταν αυτοί που βρήκαν και δεύτερο γκολ, όταν ο Ενσίσο με μία απίθανη «οβίδα» έξω από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο βελτίωσης στον Κέπα, κάνοντας το 1-2 μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» στο 69′, με την Τσέλσι να απομακρύνεται από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Τότεναμ – Μπόρνμουθ 2-3

Μετά από φινάλε θρίλερ στην έδρα της, η Τότεναμ γνώρισε την ήττα από την ψυχωμένη Μπόρνμουθ, που επικράτησε με 3-2 στις καθυστερήσεις και απέδρασε με το διπλό.  Οι «Spurs» έκαναν το 1-0 στο 14′ μετά από ωραία συνεργασία των Πέρισιτς και Σον, με τον Κορεάτη μεσοεπιθετικό να βρίσκει δίχτυα και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Βίνια να φέρνει το ματς στα ίσα στο 38′. Στο 51′ η Μπόρνμουθ έκανε την ολική ανατροπή κάνοντας το 1-2 στην έδρα της Τότεναμ με τον Σολάνκι.

Οι «Spurs» παραλίγο να σώσουν την παρτίδα και να αποφύγουν το κάζο στην εκπνοή του ματς, με τον Ντανζούμα να κάνει το 2-2 στο 88′. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντησαν και απέδρασαν με το «διπλό» χάρη στο γκολ του Ουαταρά στις καθυστερήσεις!

Γουλβς – Μπρέντφορντ 2-0

Οι «Λύκοι» άνοιξαν το σκορ στο 27′ με τον Ντιέγκο Κόστα και έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα με τον Χουάνγκ στο 69′.

Έβερτον – Φούλαμ 1-3

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 22΄ με τον Ριντ, με τον ΜακΝίλ να φέρνει το ματς στα ίσα στο 36′. Ο Γουίλσον έκανε το 1-2 στο 51′ και ο Τζέιμς κλείδωσε τη νίκη της Φούλαμ στο 68′, πετυχαίνοντας το 1-3.

Σαουθάμπτον – Κρίσταλ Πάλας 0-2

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 54′ με τον Έζε, με τον ίδιο να κάνει το 0-2 στο 68′.