Γουέστ Χαμ - Άρσεναλ 2-2: Έβαλε δύο γρήγορα γκολ, χαλάρωσε και το πλήρωσε ακριβά!

Προηγήθηκε 2-0, αλλά λίγο έλειψε να μην πάρει ούτε τον έναν βαθμό η Άρσεναλ κόντρα στα «σφυριά» του Ντέιβιντ Μόγες. Οι παίκτες της Γουέστ Χαμ με αντεπίθεση διαρκείας πήραν την ισοπαλία, ενώ το δοκάρι τους στέρησε ακόμη και το τρίποντο λίγο πριν από το φινάλε.

Γκέλα ολκής και τάσεις αυτοκτονίας από την Άρσεναλ στη «μάχη» για κατάκτηση του τίτλου στην Premier League. Οι «κανονιέρηδες» ξεκίνησαν έξοχα τον αγώνα με τη Γουέαστ Χαμ και φάνηκαν να καθαρίζουν από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο κατάφεραν να πετύχουν δύο πολύ ωραία γκολ βάζοντας στα δίχτυα τους γηπεδούχους.

Μόλις στο 7′ έπειτα από ωραίο συνδυασμό ο Ζεσούς δέχθηκε την παράλληλη πάσα από τον Γουάιτ και απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Έντεγκαρντ από προσπάθεια του Μαρτινέλι πέτυχε σε κενή εστία ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του για το 0-2.

Κάπου εκεί οι περισσότεροι υπέθεσαν ότι το παιχνίδι τελείωσε. Το κακό για τον Αρτέρα είναι ότι το πίστεψαν και οι παίκτες του, αλλά δεν το πίστεψαν οι γηπεδούχοι και με αντεπίθεση διαρκείας πλήρωσαν την πρωτοπόρο της βαθμολογίας.

Το 1-2 ήρθε με τη συμπλήρωση μισής ώρας έπειτα από αυστηρό πέναλτι που αξιοποιήσε ο Μπενραχμά. Ο σκόρερ στη φάση που προηγήθηκε φάνηκε να πέφτει εντός περιοχής χωρίς να έχει έρθει σε επαφή με αντίπαλο. Ουσιαστικά φάνηκε να εκβιάζει το σφύριγμα, ωστόσο, το VAR δέχθηκε την υπόδειξη του διαιτητή και τα «σφυριά» μπήκαν πάλι στο παιχνίδι.

Απέναντι σε μια Άρσεναλ που έμοιαζε να έχει ρίξει στροφές μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 54′ με τον Μπόουεν έπειτα από ασίστ του Κέρερ. Δύο λεπτά νωρίτερα, οι «κανονιέρηδες» απέτυχαν να σκοράρουν το τρίτο τους γκολ, έπειτα από αποτυχημένη προσπάθεια του Σάκα από το σημείο του πέναλτι, ο οποίος επιχείρησε ανεπιτυχώς να μιμηθεί τον Πανένκα.

Και το 3-1 δεν ήρθε ποτέ και το 2-2 ακολούθησε για να στερήσει δύο βαθμούς από φιλοξενούμενους που όσο κι αν κουνήθηκαν μέχρι το φινάλε, δεν κατάφεραν να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ. Λίγο έλειψε, μάλιστα, στο 82′ να έρθει και η ολική ανατροπή, αλλά η κεφαλιά του Αντόνιο σταμάτησε στο δοκάρι.

Πλέον η ομάδα του Αρτέτα είναι τέσσερις βαθμούς μπροστά από τη Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα, αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο.