Νότιγχαμ - Μάντσεστερ Γ. 0-2: Ο Άντονι υπέγραψε το «διπλό» και... βύθισε τη Φόρεστ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άντονι, ο οποίος πέτυχε το 0-1 και… έδωσε το 0-2 στον Νταλότ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το «τρίποντο» στο «Σίτι Γκράουντ», απέναντι στη Νότιγχαμ που «φωνάζει» για δύο πέναλτι σε αντίστοιχες περιπτώσεις χεριών.

Δυναμικά μπήκαν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι και απείλησαν για πρώτη φορά πριν από τη συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα. Η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι, ωστόσο, έδειξαν τις προθέσεις τους και έβαλαν για ένα 20άλεπτο τους γηπεδούχους στα… σχοινιά. Κάπου εκεί σε μια στημένη μπάλα από πλευράς Νότιγχαμ, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Μαγκουάιρ, ο οποίος έπαιζε και με κίτρινη κάρτα από τα πρώτα λεπτά (3′), επειδή σταμάτησε, κρατώντας αντίπαλο, υποσχόμενη αντεπίθεση.

Η φάση εξετάστηκε από το VAR, το οποίο θεώρησε ότι δεν υπάρχει παράβαση προς ανακούφιση του πάγκου της Μάντσεστερ. Αν αυτή η φάση είχε συμβεί στο ελληνικό πρωτάθλημα, θα τη συζητούσαμε τουλάχιστον για μία εβδομάδα… Πέντε λεπτά αργότερα, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάτι έπειτα από προσπάθεια του Μακένα στον αέρα, με τη Νότιγχαμ να δείχνει ικανή να κάνει τη ζημιά στο «ψηλό» παιχνίδι.

Σε ένα παιχνίδι υψηλού ρυθμού, οι παίκτες του Κούπερ ανέβασαν στροφές από τα μισά του πρώτου μέρους, ενώ με τη συμπλήρωση μισής ώρας, νέα απόπειρα με τον Γκιμπς-Γουάιτ από κόρνερ, έστειλε τη μπάλα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα (32′), οι «κόκκινοι διάβολοι» έκλεψαν τη μπάλα εκτός περιοχής, ο Φερνάντες πέρασε κάθετα στον Μαρσιάλ που κινήθηκε εντός περιοχής, το πλασέ του έδιωξε δύσκολα ο Νάβας, αλλά ο Άντονι πήρε το ριμπάουντ και από κοντά άνοιξε το σκορ (0-1).

Σε ένα χρονικό σημείο που η Φόρεστ πατούσε καλύτερα και φάνηκε να βρίσκει ρυθμό, βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ, έναν πιο ποιοτικό αντίπαλο. Λίγο πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου μέρους, ο Νταλότ σε μια στιγμή αδράνειας ουσιαστικά έστρωσε τη μπάλα στον επελαύνοντα Αβονίγι, ο οποίος σούταρε με όλη του τη δύναμη, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπρούνο Φερνάντες με κεφαλιά λίγο έλειψε να πετύχει το 0-2, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Το ξεκίνημα του β’ μέρους βρήκε πάλι διαμαρτυρόμενους τους γηπεδούχους, καθώς σε νέο χέρι, αυτή τη φορά από τον Νταλότ εντός περιοχής (48′), ο ρέφερι της αναμέτρησης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ήταν μια φάση στην οποία εύκολα θα μπορούσε να σφυρίξει πέναλτι, καθώς το χέρι δεν ήταν κολλημένο στο σώμα του αμυντικού της Μάντσεστερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Άντονι απείλησε ξανά για το 0-2, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 52′ ο Αβονίγι επιχείρησε νέα κεφαλιά, αλλά αστόχησε κι αυτή τη φορά. Στη ρώσικη ρουλέτα που ακολούθησε, ο Μπρούνο Φερνάντες λίγο έλειψε να σκοράρει στο 56′, αλλά το σουτ που επιχείρησε από αριστερά σταμάτησε στο οριζόντο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα, ατομική ενέργεια του Άντονι, έστειλε τη μπάλα δίπλα στο δεξί δοκάρι. Νέα προσπάθεια του Φερνάντες στο 60′ ανάγκασε τον Νάβας σε εντυπωσιακή επέμβαση στη δεξιά του γωνία.

Η υπεροχή της Γιουνάιτεντ στο β’ μέρος μετουσιώθηκε σε γκολ στο 78′ λεπτό, όταν έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια του Άντονι και υπέροχη ασίστ, ο Νταλότ πάτησε περιοχή και πλάσαρε ιδανικά για το 0-2. Καλή στιγμή είχε και ο Σάντσο στο 86′, αλλά το σουτ που επιχείρησε από αριστερά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Από πλευράς απόδοσης, η Μάντσεστερ επικράτησε δίκαια, ωστόσο, ουδείς μπορεί να υποθέσει ποια θα ήταν η εξέλιξη του αγώνα αν η Νότιγχαμ είχε πάρει τουλάχιστον το ένα από τα δύο πέναλτι που ζήτησε… Μετά και από αυτή της την εντός έδρας ήττα η Φόρεστ παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη με 27 βαθμούς, δύο πάνω από τη Λέστερ και τέσσερις πάνω από τη Σαουθάμπτον. Η Μάντσεστερ διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με 59 βαθμούς, αφήνοντας στους 56 τη Νιούκαστλ.