Ατλέτικο - Αλμερία 2-1: Ο Γκριεζμάν υπέγραψε τη νίκη με δύο γκολ

Ο Αντουάν Γκριεζμάν σκόραρε δις κι έδωσε στην Ατλέτικο τη νίκη με 2-1 επί της Αλμερία, η οποία έκανε την πρώτη τελική της στο 88′!

Η Ατλέτικο επικράτησε με 2-1 της Αλμερία πολύ πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ. Τα δύο γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν ήταν αρκετά, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν το παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής στη La Liga με δύο τελικές, η πρώτη εκ των οποίων στο 88′!

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Γάλλος επιθετικός άνοιξε το σκορ για τους «ροχιμπλάνκος» κι έπιασε στα 10 γκολ τον Άλβαρο Μοράτα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δημιουργούν επικίνδυνες φάσεις, αφήνοντας κενά που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, ισοφαρίζοντας στο 37′ με αυτογκόλ του Χοσέ Χιμένες. Ο Γκριεζμάν ήταν ασταμάτητος όμως κι έκανε το 2-1 στο 43ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Γάλλος προσπαθούσε να κάνει χατ τρικ, είχε δοκάρι, η Ατλέτικο εγκαταστάθηκε στην περιοχή των φιλοξενουμένων, αλλά τελικά το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους.