Λιντς - Λίβερπουλ 1-6: Ξέσπασε με Σαλάχ και Ζότα να βγάζουν... φωτιές!

Πέντε λεπτά στο πρώτο μέρος κι άλλα 12 στο δεύτερο ήταν αρκετά για την ομάδα του Κλοπ προκειμένου να σκοράρει τα 4 από τα 6 γκολ που πέτυχε συνολικά και να πάρει επιβλητικά το τρίποντο στο «Έλαντ Ρόουντ» επί της παθητικής Λιντς. Δύο γκολ Σαλάχ και Ζότα, σκόραραν και Χάκπο, Νούνιες.

Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη από τη Λιντς και ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο της ήταν αρκετό για να σημειώσει δύο γκολ και να βάλει υποθήκη το πολύτιμο εκτός έδρας τρίποντο στο «Έλαντ Ρόουντ». Στο β’ μέρος, οι γηπεδούχοι μείωσαν νωρίς στο σκορ, αλλά δέχθηκαν άλλα δύο τέρματα μέσα σε 12 λεπτά από τους reds που είχαν κέφια κι έναν Σαλάχ να σκοράρει δύο φορές… Το κερασάκι στην τούρτα έβαλαν ο MVP Ζότα με δύο γκολ και μία ασίστ και ο Ντάργουιν Νούνιες στο 90′.

Για να φτάσουμε, πάντως, στο 0-1 χρειάστηκε να παραμείνει σιωπηλό το… VAR στο κλέψιμο του Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 35′, φάση από την οποία προήλθε το γκολ του Χάκπο.

Ο δεξιός μπακ χαφ της Λίβερπουλ έκλεψε τη μπάλα έχοντας χρησιμοποιήσει το χέρι, το οποίο δεν ήταν κολλημένο στο σώμα του, αλλά προφανώς στην Premier League, η οδηγία είναι να μην σφυρίζεται η παράβαση για… ψύλλου πήδημα. Το ίδιο συνέβη και το απόγευμα της Κυριακής στο Νότιγχαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο οποίο δύο φορές οι γηπεδούχοι φώναξαν για χέρι εντός περιοχής, αλλά διαιτητής και VAR τα είδαν όλα… φυσιολογικά!

Η γρήγορη κατεβασιά του Άρνολντ βρήκε ανοργάνωτη και… διαμαρτυρόμενη την άμυνα των γηπεδούχων, με τελικό αποδέκτη τον Χάκπο που από τα δύο μέτρα μπήκε μαζί με τη μπάλα στα δίχτυα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ζότα έκλεψε τη μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή προς την περιοχή της ομάδας του, την κουβάλησε χωρίς να τον σταματήσει κανείς μέχρι την άλλη πλευρά του γηπέδου, για να… ταΐσει την κατάλληλη στιγμή τον Σαλάχ, ο οποίος σούταρε εύστοχα στην κίνηση για το 0-2 στο 39′.

Κι ενώ όλα έμοιαζαν ιδανικά για το σύνολο του Κλοπ, το ξεκίνημα του β’ μέρους επιφύλαξε δυσάρεστη έκπληξη. Ο Κονατέ σε μια εντελώς ανύποπτη φάση, πούλησε τη μπάλα με λαθασμένο κοντρόλ, ο Σινιστέρα που καραδοκούσε την έκλεψε, βρέθηκε απέναντι από τον Άλισον, τον οποίο νίκησε με ωραίο σκάψιμο της μπάλας που κατέληξε στη δεξιά γωνία για το 1-2 στο 47′.

Η προσπάθεια της Λίντς να φέρει το παιχνίδι στα ίσια προκάλεσε μεγάλα κενά στην άμυνα, τα οποία η Λίβερπουλ αξιοποίησε ιδανικά στην κόντρα για να πετύχει άλλα δύο γκολ. Το ένα με τον Ζότα στο 52′ με πλασέ στην κίνηση έπειτα από ωραία διαγώνια πάσα του Τζόουνς στο χώρο και το δεύτερο στο 64′ με πλασέ του Σαλάχ έπειτα από σερβίρισμα του Χάκπο εντός περιοχής, με τον Αιγύπτιο να σημαδεύει τη δεξιά γωνία.

Στο 73′ ήρθε και 5ο γκολ για τους φιλοξενούμενους πάλι με τον Ζότα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από ευνοϊκή θέση, σε ένα χρονικό σημείο που οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν καταθέσει τα όπλα, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντάργουιν Νούνιες στο 90′, έχοντας πατήσει λίγα λεπτά πριν στο γήπεδο, πάλι από ασίστ του Αλεξάντερ-Άρνολντ.

Με αυτή της τη νίκη η Λίβερπουλ έφτασε τους 47 βαθμούς σε 30 αγώνες, αλλά παρέμεινε στην 8η θέση της βαθμολογίας, δύο πόντους πίσω από την Μπράιτον.