PREMIER LEAGUE: Νίκες για Γουότφορντ, Λέστερ, σπουδαίες ανατροπές από Έβερτον και Μπράιτον

Η Premier League έκανε ποδαρικό και τα παιχνίδια των 17:00 έκρυβαν πολλές συγκινήσεις, με τη Λέστερ να κερδίζει στο σημαντικότερο παιχνίδι τη Γουλβς, ενώ η Γουότφορντ ισοπέδωσε την Άστον Βίλα. Σπουδαία ανατροπή της Έβερτον, στο ντεμπούτο του Ράφα Μπενίτεθ.

Πολλά γκολ, σπουδαίες ανατροπές και απρόσμενες ιστορίες γέννησαν τα απογευματινά παιχνίδια της Premier League. Η Τσέλσι μπορεί να σκόρπισε την Κρίσταλ Πάλας, αλλά οι Έβερτον -στο ντεμπούτο του Ράφα Μπενίτεθ- και Μπράιτον κλέβουν τις εντυπώσεις με τις ανατροπές που πέτυχαν απέναντι σε Σαουθάμπτον και Μπέρνλι με 3-1 και 2-1 αντίστοιχα.

Η Γουότφορντ από την άλλη, απλοποίησε τα πράγματα με το 3-2 κόντρα στην Άστον Βίλα, με τον Κούτσο Ερνάντεζ να χρίζεται σκόρερ στο δικό του ντεμπούτο, ένα λεπτό αφότου εισήλθε στο ματς, ωστόσο η Λέστερ πέτυχε τη νίκη με τη μεγαλύτερη βαρύτητα, αν κρίνουμε και από το μέγεθος του αντιπάλου. Οι «αλεπούδες» επικράτησαν της Γουλβς, με τον Τζέιμι Βάρντι να πετυχαίνει φανταστικό γκολ, νικώντας τον πρώην γκολκίπερ του Ολυμπιακού Ζοζέ Σα, με ένα φανταστικό τσίμπημα στην μπάλα.

Ανατροπή από το πουθενά οι «γλάροι»

Τον χορό των τερμάτων για τα παιχνίδια των 17:00 άνοιξε η Μπέρνλι. Ο Ταρκόφσκι με μία πήρε παραμάζωμα -ενδεχομένως με φάουλ- όλη την άμυνα της Μπράιτον και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του μόλις στο 2′. Η Μπράιτον δυσκολευόταν να φτάσει στην περιοχή της Μπέρνλι, αλλά πέτυχε μια εξωπραγματική ανατροπή μέσα σε επτά λεπτά. Ο Μοπέ ισοφάρισε στο 73′, ενώ ο ΜακΚάλιστερ -ένα λεπτό μετά την είσοδό του- έφερε τούμπα το ματς στο 79′.

Ο Τραορέ τα έχασε, ο Βάρντι το έβαλε

Η Λέστερ ήρθε με τη φόρα της κατάκτησης του Community Shield την προηγούμενη εβδομάδα και επικράτησε της Γουλβς, που είχε τον Ζοζέ Σα κάτω από τα δοκάρια της.

Ο Τζέιμι Βάρντι άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό. Μετά από φανταστική ενέργεια του Ρικάρντο από τα δεξιά, ο σέντερ φορ της Λέστερ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με ένα φανταστικό τσίμπημα σημάδεψε την απέναντι γωνία του Σα.

Η Γουλβς όσο και να πάλεψε για την ισοφάριση, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, αφού οι εκτελέσεις του Αντάμα Τραορέ ήταν άστοχες ή εξουδετερώθηκαν από τον Σμάιχελ.

Με το άστρο του Ράφα

Στο ντεμπούτο του Ράφα Μπενίτεθ, η Έβερτον των αρκετών απουσιών δυσκολεύτηκε απέναντι στη Σαουθάμπτον, αλλά βρήκε τον τρόπο για την πρώτη της νίκη. Ο Άνταν Άρμστρονγκ ξεκίνησε την καριέρα του στους «αγίους» με γκολ. Ο πρώην επιθετικός της Μπλάκμπερν δεν έχασε την ευκαιρία, όταν βρέθηκε απέναντι στον Πίκφορντ και άνοιξε το σκορ στο 22′ για το 0-1.

Όμως οι μπλε του Μέρσεϊσάιντ δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Ριτσάρλισον -έπαιξε στο Copa America και τους Ολυμπιακούς Αγώνες με τη Βραζιλία- έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα στο 47ο λεπτό, αφού αξιοποίησηε την ασίστ του Τάουνσεντ με ένα τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Ο Ντουκουρέ έβαλε μπροστά την Έβερτον στο 76′, για να έρθει το πολυβόλο Κάλβερτ Λιούιν ώστε να βάλει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο 81ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Οδυνηρή πρεμιέρα για την Άστον Βίλα

O Εμμάνουελ Ντένις χρειάστηκε δύο προσπάθειες, αφού η πρώτη βρήκε στα μπλοκ της άμυνας της Άστον Βίλα για να κάνει το 1-0, με τη συμπλήρωση 10 λεπτών. Μετά το γκολ, ο Ντένις πήρε τον ρόλο του δημιουργού, με τον Ισμαΐλα Σαρ να σουτάρει, την μπάλα να εξοστρακίζεται στον Τάιρον Μινγκς και εν τέλει να καταλήγει στα δίχτυα του Εμιλιάνο Μαρτίνεζ, για το 2-0 στο 42′.

Σα να μην έφτανε αυτό στη Βίλα, ο Κούτσο Ερνάντεθ -ντεμπούτο με τη Γουότφορντ, παρότι ανήκει εκεί από το 2017- μπήκε ως αλλαγή στο 67′ και σκόραρε ένα λεπτό αργότερα για το 3-0, με ένα φανταστικό τελείωμα στην απέναντι γωνία από το ύψος της περιοχής.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επανέλθουν, αλλά ήταν πλέον αργά, αφού το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τα τέρματα των ΜακΓκιν στο 70′ και το πέναλτι του Ινγκς στο 98′.