Αμβούργο - Ζανκτ Πάουλι 4-3: Γκολάρα ο Σάλιακας, αλλά η νίκη στον «Δεινόσαυρο» στο ντέρμπι της πόλης

Ο πρώην παίκτης του ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε ένα υπέροχο γκολ και άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι του Αμβούργου, αλλά η ομάδα του, Ζανκτ Πάουλι ηττήθηκε με 4-3 και φαίνεται να χάνει το τρένο της ανόδου.

Πλούσια θέαμα, εφτά γκολ και ένα πανέμορφο γκολ από τον Μανώλη Σάλιακα είχε το ντέρμπι της πόλης του Αμβούργου με την HSV να κερδίσει την Ζανκτ Πάουλι με το χορταστικό 4-3.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα σημαντικό, όχι μόνο για το γόητρο, αλλά και για την άνοδο στην Bundesliga.

Με τη νίκη του το Αμβούργο ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 56 βαθμούς και άφησε πίσω την Ζανκτ Πάουλι στους  47 και με ελάχιστες πιθανότητες ανόδου, καθώς απομένουν μόλις πέντε αγώνες.

Ο Σάλιακας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 36′ νικώντας από πολύ δύσκολη θέση τον Όιερ,

αλλά το Αμβούργο απάντησε με τρία γκολ σε οχτώ λεπτά (44′ Νταβίντ, 48′ Ζάτα, 52′ Χάιερ).

Ο Σάαντ μείωσε σε 3-2 στο 71′ και πίεσε για την ισοφάριση, αλλά με το αυτογκόλ του Μέντιτς, που προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα σε παράλληλη σέντρα ΄έγινε το 4-2. Στο επόμενο λεπτό ο Ιρβάιν μείωσε εκ νέου σε 4-3, ωστόσο η Ζανκτ Πάουλι δεν απέφυγε την ήττα από τον Δεινόσαυρο (το παρατσούκλι του Αμβούργου).