Άρσεναλ - Σαουθάμπτον 3-3: Οι «Άγιοι» έκαναν το θαύμα τους και ανέλπιστο δώρο στη Μάντσεστερ Σίτι

Τεράστια τα κενά στην άμυνα της Άρσεναλ που βρέθηκε στο 88′ να χάνει με 3-1 από την ουραγό Σαουθάμπτον στο Έμιρεϊτς, αλλά κατάφερε, τουλάχιστον, να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.

Premier League. Ίσως το μοναδικό πρωτάθλημα όπου ο τελευταίος μπορεί να κερδίσει τον πρώτο και μάλιστα στην έδρα του.

Το αυτό παραλίγο να συμβεί στο Έμιρεϊτς, με την ουραγό Σαουθάμπτον να προηγείται με 3-1 μέχρι το 88′ και την Άρσεναλ να κάνει τεράστια προσπάθεια για να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή, για να συμβιβαστεί τελικά με το βαθμό της ισοπαλίας, 3-3.

Είναι γεγονός, πάντως, ότι η Άρσεναλ, ύστερα από τόσους μήνες στην πρωτοπορία, δείχνει να μένει από καύσιμα στην τελική ευθεία και νιώθει πια πολύ καυτή την ανάσα της Μάντσεστερ Σίτι.

Η διαφορά μπορεί να πήγε στους πέντε πόντους (75-70), αλλά η ομάδα του Γουαρδιόλα έχει δύο ματς λιγότερα και υποδέχεται την Άρσεναλ στις 26 Απριλίου στο Έτιχαντ.

Η Σαουθάμπτον παρέμεινε στην τελευταία θέση με 24 πόντους και απέχει τρεις από τη 17η που ανανεώνει την παραμονή στην κατηγορία.

Το 0-2 σε 14 λεπτά!

Οι Άγιοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό σκοράροντας στα 30 δευτερόλεπτα με τον Αλκαράς να λέει ευχαριστώ στην… ασίστ του Ράμσντεϊλ, που βιάστηκε να πασάρει λανθασμένα.

Στο 14′ νέο… ξενέρωμα για τους οπαδούς των γηπεδούχων με τον Αλκαράς να μοιάζει και τον πρώην κανονιέρη, Γουόλκοτ να πλασάρει εύστοχα στον αιφνιδιασμό για το 0-2.

Μπροστά στον κίνδυνο να χαθεί το παιχνίδι, η Άρσεναλ πίεσε ασφυκτικά και κατάφερε να μειώσει πολύ νωρίς, στο 20′ με τον Μαρτινέλι μετά την πάσα του Σάκα.

Η Άρσεναλ την πίεση, η Σαουθάμπτον το 1-3

Από εκεί και έπειτα η Άρσεναλ εγκαταστάθηκε λίγο έξω και μέσα στην περιοχή του Μπαζούνου, αλλά πότε ο Ιρλανδός πορτιέρε, πότε η άμυνα κράτησαν ανέπαφη την εστία.

Στην πρώτη της επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ στο δεύτερο ημίχρονο, η Σαουθάμπτον κέρδισε κόρνερ και έφτασε στο 1-3 με κεφαλιά του εντελώς ξεμαρκάριστου Τσαλέτα-Τσαρ στο 66′!

Νέα πολιορκία την Άρσεναλ με τους 11 παίκτες της Σαουθάμπτον να αμύνονται με νύχια και με δόντια και να κοντράρουν όλα τα σουτ των αντιπάλων.

Αιχμαλωσία στο φινάλε και 3-3!

Το γκολ (2-3) για την ομάδα του Αρτέτα ήρθε τελικά με σουτ εκτός περιοχής από τον Έντεγκααρντ στο 88′ και δυο λεπτά αργότερα ο Σάκα πήρε το ριμπάουντ μετά την επέμβαση του Μπαζούνου για το 3-3!

Ο τέταρτος σήκωσε 8 λεπτά καθυστερήσεις και όλο το Έμιρεϊτς έσπρωξε την ομάδα του προς τη νίκη.

Στο 90+2′ ο Τροσάρ με ατομική προσπάθεια βρήκε χώρο για το σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι στην τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα.