Premier League: Η Λίβερπουλ έβαλε απαγορευτικό στα όνειρα της Νότιγχαμ για σωτηρία

Πάλεψε η Νότιγχαμ, αλλά λύγισε (3-2) στο Άνφιλντ από τη Λίβερπουλ που βρήκε δύο γκολ από τον Ζότα και ένα από τον Σαλάχ και απαντούσε σε κάθε γκολ της Φόρεστ.

H Νότιγχαμ έπαιξε ψυχωμένα στο «Άνφιλντ» και πάλεψε για το θετικό αποτέλεσμα, αλλά δεν μπόρεσε να τιθασεύσει την επιθετικότητα της Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την ήττα με σκορ 3-2.

Στο 47′ ο Ζότα έλυσε το γόρδιο δεσμό για την κακή στο πρώτο μέρος Λίβερπουλ με κοντινή κεφαλιά ύστερα από την πάσα του Φαμπίνιο. Αυτό ήταν! Τα γκολ άρχισαν να πέφτουν βροχή με τη Νότιγχαμ να ισοφαρίζει δύο φορές, αλλά τον Σαλάχ να βάζει τους «κόκκινους» για τρίτη φορά μπροστά στο σκορ στο 70′, τρία λεπτά μετά το 2-2.

Στο 78′ η Νότιγχαμ απείλησε με νέα ισοφάριση, αλλά η προσπάθεια του Τζόνσον σταμάτησε το δοκάρι. Η Φόρεστ συνέχισε να ψάχνει το γκολ, αλλά δεν το βρήκε ποτέ και δεν απέφυγε την ήττα.

Η Μπρέντφορντ με το 19ο φετινό γκολ του Τόουνι προηγήθηκε στο σκορ, αλλά δέχτηκε την ισοφάριση από την Άστον Βίλα, που έψαχνε απεγνωσμένα το γκολ, στο 87′ και το όνειρο της Ευρώπης μοιάζει άπιαστο γι’ αυτήν, ενώ παρέμεινε ζωντανό για την ομάδα του Μπέρμιγχαμ.

Ο Βέλγος Καστάνι έδωσε το φιλί της ζωής στη Λέστερ, που κατάφερε ύστερα από καιρό να ανέβει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, έστω και με καλύτερη διαφορά τερμάτων σε σχέση με την Έβερτον που έμεινε στο 0-0 στο Σέλχαρστ Παρκ, παίζοντας από το 80′ με δέκα παίκτες (αποβολή Χόλγκεϊτ).

Τα φύλλα αγώνα:

Λίβερπουλ – Νότιγχαμ 3-2 (47′, 55′ Ζότα, 70 Σαλάχ – 51′ Γουίλιαμς, 67′ Γκιμπς-Γουάιτ)

Μπρέντφορντ – Άστον Βίλα 1-1 (65′ Τόουνι – 87′ Ντάγκλας Λουίς)

Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον 0-0

Λέστερ – Γουλβς 2-1 (37′ πεν. Ιχεανάτσο, 75′ Καστάνι – 13′ Κούνια)

Φούλαμ – Λιντς 2-1 (58′ Γουίλσον, 72′ Περέιρα – 79′ αυτ. Παλίνια)