Super League Playouts: Ανάσες για ΠΑΣ και Λαμία, «μαχαιριά» για τον Λεβαδειακό

Ο ΠΑΣ με την πρώτη του νίκη στα playouts και η Λαμία με το τρίτο της τρίποντο (1-0) αισθάνονται πιο άνετα στη μάχη της σωτηρίας. Στο «Χ» έμειναν Λεβαδειακός και Ιωνικός στην… πισίνα της Λιβαδειάς.

Ο ΠΑΣ και η Λαμία ήταν οι κερδισμένοι της 4ης αγωνιστικής των playouts, ενώ η ισοπαλία στη Λιβαδειά, άφησε την τοπική ομάδα και τον Ιωνικό στις δύο τελευταίες θέσεις.

Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο από το χαλάζι και τη βροχή, ο Λεβαδειακός δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πέτυχε δύο γρήγορα γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης και έφερε… τούμπα το παιχνίδι. Ωστόσο στο 85′, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Τσιγκρίνσκι σκόραρε από κοντά με κεφαλιά για το 2-2.

Στο Ζωσιμάδες, ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά, αλλά ήταν και πάλι κακός στην άμυνα και βρέθηκε να χάνει με 2-1. Ωστόσο, κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μλάντεν, αλλά ο Εραμούσπε για πρώτη φορά στην καριέρα του δεν βρήκε δίχτυα (απέκρουσε ο Ανέστης), αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Παμλίδης διπλασίασε τα δικά του γκολ και του ΠΑΣ.

Στο 74′ σε φάση διαρκείας, ο Εραμούσπε σημάδεψε το δοκάρι, αλλά είχε προηγηθεί χέρι του Μάρτενσον. Ο Αργεντινός τόλμησε να εκτελέσει και το δεύτερο πέναλτι κι αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα για το τελικό 3-2. Πρώτη νίκη για τον ΠΑΣ από το 2-1 επί της ΑΕΚ στις αρχές της χρονιάς.

Στη Λαμία οι γηπεδούχοι βγήκαν πιο αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκαν το γκολ με τον Βέργο κι έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλα τέρματα.

Στο πλέον αδιάφορο παιχνίδι, ΟΦΗ και Αστέρας πήραν από έναν πόντο. Ο ΟΦΗ θα μπορούσε να προηγηθεί με 2-0, αλλά ο Μεγιάδο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 33′.

Τα φύλλα αγώνα:

Λεβαδειακός – Ιωνικός 2-2 (50′ Γερεμέγεφ, 56′ Μεχία – 26′ Φαντιγκά, 85′ Τσιγκρίνσκι)

ΟΦΗ – Αστέρας 1-1 (25′ Μοσκέρα – 40′ Μπαρτόλο)

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιτωλικός 3-2 (14′, 62′ Παμλίδης, 78 πεν. Εραμούσπε – 24′ Χουάνπι, 56′ Καρέλης)

Λαμία – Ατρόμητος 1-0 (54′ Βέργος)