ΑΛΑΒΕΣ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-4: «Βασίλισσα» δύο... προσώπων

Δεκατέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά για να δώσουν τη νίκη στη Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Αλαβές, με 4-1, στην πρεμιέρα της La Liga. Το γκολ της τιμής για την Αλαβές ο Χοσέλου, με το Βινίσιους να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Το πρώτο ημίχρονο, σίγουρα, θα ξεχαστεί γρήγορα από τις δύο ομάδες. Κακός ρυθμός στο παιχνίδι, πολλά φάουλ εκατέρωθεν, με την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι να προσπαθεί να τρυπήσει την άμυνα της Αλαβές και οι προσπάθειες της να βρίσκουν σε σώματα αμυντικών.

Από τη μεριά της η γηπεδούχος ομάδα, βλέποντας την Ρεάλ Μαδρίτης να έχει «βραχυκυκλώσει», προσπάθησε να βγάλει κάποιες φάσεις για να πάρει το προβάδισμα, με την άμυνα των «μερέγχες» να δηλώνει «παρών».

Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μπορούμε να συζητάμε για το πρώτο ημίχρονο είναι η αμφισβητούμενη φάση του 40ου λεπτού, όταν η Αλαβές ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Βάσκεθ, φάση για την οποία παρενέβη o VAR χωρίς να καταλογίσει παράβαση.

Η επανάληψη από το ξεκίνημά της έμοιαζε διαφορετική. Η «Βασίλισσα» μπήκε φουριόζα και μέσα σε 14 λεπτά πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων, απλοποιώντας τα πράγματα που φαίνονταν βουνό στο πρώτο 45λεπτο.

Οι Μαδριλένοι χτύπησαν, αρχικά στο 48′, με τον Καρίμ Μπενζεμά και στο 56′ με τον Νάτσο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή σέντρα του Μόντριτς, βάζοντας έτσι τις βάσεις για μία εύκολη νίκη. Όμως, ο Γάλλος στράικερ δεν σταμάτησε εκεί, καθώς έξι λεπτά αργότερα έκανε δύο τα τέρματά του, διαμορφώνοντας το 3-0.

Οι γηπεδούχοι, προσπαθώντας να επανέλθουν από το σοκ των τριών τερμάτων, έβγαλαν αντίδραση λίγα λεπτά μετά το τρίτο γκολ της Ρεάλ. Ο Γκουϊντέτι, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 58′, εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία των Κουρτουά και Μιλιτάο, κερδίζοντας το πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Χοσέλου μειώνοντας σε 3-1.

Ο… τρελός ρυθμός μέχρι το 65′, όπως ήταν λογικό, κόπασε! Βέβαια, αυτοί που έψαξαν κι άλλο γκολ ήταν οι Μαδριλένοι, οι οποίοι πλησίασαν στο καρέ τερμάτων, με τον Πατσέκο να αρνείται να δεχθεί άλλο τέρμα, όχι όμως σε όλες τις ευκαιρίες.

Στα «χασομέρια» ο Βινίσιους έκανε τέσσερα τα τέρματα των Μαδριλέων, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Αγκιρεγκαμπίρια, Λαγκουάρντια, Λεζέν, Ντουάρτε, Πονς (Εντιαγέ 58′), Πίνα (Μόγια 82′), Γκαρσία (Γκουιντέτι 59′), Ριόχα (Μάρτιν 68′), Χοσέλου, Μέντεζ (Πελίστρι 68′)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Βάσκεθ, Μιλιτάο, Νάτσο, Αλάμπα, Κασεμίρο, Φ. Βαλβέρδε, Μόντριτς (Ασένσιο 88′), Μπενζεμά (Γιόβιτς 88′), Αζάρ (Βινίσιους 66′), Μπέιλ (Ροντρίγκο 69′)