Βόλος-Άρης 0-3: Η Ευρώπη πέρασε από τον Βόλο!

Eurokinissi

Ο Άρης έκανε την καλύτερη του εμφάνιση στα πλέι οφ την πιο κρίσιμη στιγμή, κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο Πανθεσσαλικό και με το ευρύ 3-0 κόντρα στον Βόλο αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς και πλέον κρατάει σφιχτά στα χέρια του το πέμπτο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στα δύσκολα ο Άρης έδειξε ότι είναι ζόρικος! Οι παίκτες του Τόλη Τερζή έκαναν το καλύτερο τους παιχνίδι στον Βόλο, δεν απειλήθηκαν ποτέ και νίκησαν εύκολα με το εντυπωσιακό 0-3

Η ευστροφία και η ποιότητα του Νταρίντα χάρισαν στον Άρη το πρώτο γκολ, που άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη. Ο Άρης είχε κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ και τελικά κλείδωσε τη νίκη με δύο γκολ του Αμπουμπακάρ Καμαρά, που τον φέρνουν σε θέση ισχύος και αγκαλιά με το πέμπτο ευρωπαϊκό εισιτήριο, δεδομένου ότι θα υποδεχθεί τον Βόλο και στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Άμυνα ανάγκης με Πίρσμαν αντί Ενκουλού

Ο Τόλης Τερζής περίμενε μέχρι τελευταίας στιγμής τον Ενκουλού, που όμως λόγω ίωσης τέθηκε νοκ άουτ με αποτέλεσμα να ξεκινήσει στην ενδεκάδα ο Πίρσμαν κατ’ ανάγκη σε θέση στόπερ δίπλα στον Φαμπιάνο.

Μάλιστα για τον λόγο αυτό προτιμήθηκε στην μεσαία γραμμή ο Νταμπό δίπλα στον Ετέμπο, ώστε να δίνει βοήθειες και στην άμυνα. Στον πάγκο έμεινε και ο Ματέο Γκαρσία, που έχασε πολλές προπονήσεις.

Με απουσίες και ο Βόλος

Mε απουσίες παρατάχθηκε και ο Βόλος, καθώς τα κενά που δημιουργήθηκαν από την απομάκρυνση των Κλέιμαν (βασικός τερματοφύλακας) και Εσκοβάλ (ο καλύτερος σέντερ μπακ), κλήθηκαν να καλύψουν ο Κότνικ και ο Πίρινεν, ενώ νοκ άουτ τέθηκε και ο Τάχατος.

Πριν από τη σέντρα του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Βόλου έκαναν έναν κύκλο μπροστά από τον πάγκο τους, σε ένδειξη διαμαρτυρίας επειδή στα παιχνίδια τους δεν ορίζονται ξένοι διαιτητές.

Κυρίαρχος ο Άρης από την αρχή

Από τα πρώρα λεπτά του αγώνα ο Άρης επέβαλλε τον ρυθμό του, κυριαρχώντας στην μεσαία γραμμή, σε αντίθεση με τον Βόλο που φαινόταν να ψάχνει να χτυπήσει στην κόντρα. Μάλιστα ο Άρης απείλησε πρώτος με τον Νταμπό, που πήδσε μόνος του στην καρδιά της άμυνας του Βόλου μετά από κόρνερ, αλλά δεν έπιασε την κεφαλιά όπως ήθελε.

Στο 23′ ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Καμαρά, όταν ο Πάλμα του έστρωσε την μπάλα, αλλά ο Μαυριτανός πλάσαρα άουτ επιλέγοντας την κλειστή γωνία.

Γκολάρα ο Νταρίντα και 0-1

Η πίεση του Άρη απέδωσε καρπούς στο 27′, όταν ο Νταρίντα πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, είδε την αργή αντίδραση των αμυντικών και με ένα σουτ στο παραθυράκι άνοιξε το σκορ για τον Άρη.

Ήταν το τέταρτο φετινό γκολ του Τσέχου μέσου, που με ένα υπέροχο σουτ πέτυχε ένα κομβικό γκολ.

Διπλό «όχι» από διαιτητή και VAR σε πέναλτι πάνω στον Νταμπό

Πριν από την εκπνοή του ημιχρόνου οι παίκτες του Άρη διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τράβηγμα πάνω στον Νταμπό. Ο Οζέγκοβιτς γκρέμισε τον μέσο του Άρη κι ενώ περίμεναν όλοι την απόφαση του VAR, τελικά το παιχνίδι συνεχίστηκε. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ευαγγέλου έδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Μαζικού, αλλά υπήρχε οφσάιντ του Καμαρά νωρίτερα στη φάση και η απόφαση άλλαξε.

«Κλείδωσε» με δύο γκολ του Καμαρά

Ο Άρης είδε για λίγα λεπτά τον Βόλο να αντιδρά, στο δεύτερο ημίχρονο, γρήγορα όμως ανέκαμψε, εξασφάλισε και πάλι τον έλεγχο και πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Αμπουμπακάρ Καμαρά στο 79′, όταν εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ματέο Γκαρσία και με εξωτερικό φάλτσο πλάσαρε τον Κότνικ στην έξοδο.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Καμάτσο που είχε μπει στο παιχνίδι κέρδισε πέναλτι από τον Πίρινεν και ο Καμαρά εκτέλεσε εύστοχα για το 0-3 και το δεύτερο προσωπικό του γκολ.