Νιούκαστλ - Τότεναμ 6-1: Καταιγίδα με πέντε γκολ μέσα σε 19 λεπτά

Με εκπληκτική εκκίνηση στον αγώνα η φανταστική Νιούκαστλ κονιορτοποίησε μέσα σε διάστημα 19 λεπτών την Τότεναμ σημειώνοντας 5 γκολ! – Δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Αγγλία!

Πιο… ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο δεν θα μπορούσε να φανταστεί ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός της Νιούκαστλ. Με τρία γκολ μέσα σε 9 λεπτά και πέντε συνολικά σε 19′, οι γηπεδούχοι κονιορτοποίησαν την Τότεναμ μέσα σε 21 λεπτά παιχνιδιού. Πρόκειται για τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στην Αγγλία, μετά από το 2019 όταν η Μάντσεστερ Σίτι είχε βάλει τον ίδιο αριθμό γκολ σε βάρος της Πόρτσμουθ μέσα σε 18 λεπτά!

Η ομάδα του Έντι Χόου μπήκε με απίστευτη ενέργεια στο παιχνίδι και από το 2′ έως το 9′ πέτυχε τρία γκολ, δύο με τον Μέρφι κι ένα με τον Ζοέλινγκτον (το 2-0). Οι φιλοξενούμενοι μέχρι να συνέλθουν από τον αρχικό αιφνιδιασμό δέχθηκαν άλλα δύο γκολ από τον Ίσακ, στο 19′ και το 21′ με τις εξέδρες να έχουν πάρει… φωτιά από τους τρελούς πανηγυρισμούς.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, το σκορ θα μπορούσε να πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις, αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια και ο Γουίλοκ. Τρία λεπτά μετά το ξεκίνημα του β’ μέρους κι ενώ ο πολύπειρος κίπερ Λιορίς έμεινε στα αποδυτήρια, για να δώσει τη θέση του στον Φόρστερ, ο Χάρι Κέιν με ατομική ενέργεια και εξαιρετικό πλασέ πέτυχε το γκολ της τιμής για την ομάδα του.

Το παιχνίδι, ωστόσο, συνέχισε να είναι παράσταση για έναν ρόλο, καθώς στο 67′ ήρθε και το 6-1 με τον Γουίλσον να πλασάρει εύστοχα από κοντά, έχοντας πατήσει χορτάρι δύο λεπτά νωρίτερα. Για την ιστορία η Τότεναμ είχε μια δεκαετία να δεχθεί 6 γκολ. Την τελευταία φορά ήταν με αντίπαλο τη Μάντσεστερ Σίτι (6-0).