Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο Μ. 1-0: Ένα και να... καίει με Φεράν Τόρες κι αγκαλιά με την κούπα οι «μπλαουγκράνα»

Ένα γκολ του Φεράν Τόρες λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έδωσε μία ακόμη σημαντική νίκη στη Μπαρτσελόνα, με την οποία αγκάλιασε ουσιαστικά το βαρύτιμο τρόπαιο στη «La Liga».

Ένα γκολ του Φεράν Τόρες λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (44′) στάθηκε αρκετό για να δώσει το πολύτιμο τρίποντο στη Μπαρτσελόνα απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Μετά από ένα δυνατό και αμφίρροπο κατά διαστήματα παιχνίδι, οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν σε μία ακόμη σημαντική νίκη και με το μαξιλαράκι του +11 στην κορυφή της βαθμολογίας από τη Ρεάλ έχει ουσιαστικά αγκαλιάσει το τρόπαιο της La Liga.

Ο Αντουάν Γκριεζμάν προειδοποίησε τους Καταλανούς πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, όταν με ένα σκαφτό έστειλε την μπάλα πάνω από τον Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν και στο οριζόντιο δοκάρι. Οι παίκτες του Τσάβι δεν αφυπνίστηκαν, απέτυχαν να πατήσουν στο κέντρο και να έχουν ουσιαστική κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο και απειλήθηκαν ξανά, με τον Γάλλο επιθετικό να μονομαχεί ξανά με τον Γερμανό τερματοφύλακα στο 35′ και νικητή τον δεύτερο.

Στο 44ο λεπτό και κόντρα στη ροή του αγώνα, σε μία από τις λίγες φορές που η Ατλέτικο δεν είχε αρκετούς παίκτες στα μετόπισθεν, ο Ραφίνια βρήκε τον Φεράν Τόρες κι αυτός με πλασέ έκανε το 1-0.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ισπανός επιθετικός είχε μια καλή στιγμή για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ. Οι δύο ομάδες ήταν πιο επιθετικές κι έχασαν περισσότερες ευκαιρίες, με πρωταγωνιστές τους Ραφίνια, Άλβαρο Μοράτα και Γκριεζμάν.

Ο Πέδρι μπήκε ως αλλαγή στο 61′ στη θέση του Τόρες κι έκανε επανεμφάνιση έπειτα από σχεδόν 2,5 μήνες όπου ήταν στα πιτς λόγω τραυματισμού. Γκάβι και Ροντρίγκο ντε Πολ έχασαν από μία καλή ευκαιρία έπειτα από την αλλαγή του νεαρού Ισπανού μέσου, όμως οι μεγαλύτερες ήταν αυτές στο επόμενο δεκάλεπτο.

Στο 72′ η μπάλα εξοστρακίστηκε στο σώμα του Ραφίνια μες στη μικρή περιοχή με τον Γιαν Όμπλακ να μπλοκάρει, στο επόμενο λεπτό ο Γκριεζμάν έκανε τακουνάκι αλλά νικήθηκε ξανά από τον Τερ Στέγκεν και το κερασάκι στην τούρτα σημειώθηκε στο 76′, όταν ο ντεφορμέ Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι ήταν μόνος του με τον Όμπλακ έξω από την περιοχή και αντί να δώσει δεξιά στον αμαρκάριστο Ραφίνια πλάσαρε πολύ άουτ.

Η εικόνα του ματς αλλοιώθηκε στο τελευταίο τέταρτο, με πολλά σκληρά φάουλ και πέντε κίτρινες κάρτες από το 80′ μέχρι το 86′ εις βάρος της Ατλέτικο.

Η συνθήκη αυτή ευνόησε τους «μπλαουγκράνα» που κράτησαν τη νίκη και διατήρησαν το μεγαλύτερο αρνητικό εν ενεργεία σερί της Ατλέτικο, η οποία επικράτησε τελευταία φορά της Μπαρτσελόνα σε αυτό το γήπεδο πριν από 17 χρόνια (23 παιχνίδια, 8 ισοπαλίες, 15 ήττες).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Αλόνσο (61′ Γκαρθία), Μπαλντέ, Ντε Γιονγκ (79′ Κεσιέ), Μπουσκέτς, Γκάβι, Ραφίνια (90+2′ Φατί), Λεβαντόβσκι, Τόρες (61′ Πέδρι)
ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Μολίνα, Χιμένες, Σάβιτς, Ερμόσο (79′ Ρεγκιλόν), Καράσκο, Ντε Πολ, Βίτσελ (59′ Μοράτα), Λεμάρ (67′ Σαούλ), Γκριεζμάν, Κορέα (59′ Μπάριος)