Premier League: Σώθηκε η Γουλβς, προσπέρασε την Τότεναμ η Βίλα

Η Γουλβς μπορεί να αισθάνεται σίγουρη για την παραμονή της στην Premier League μετά το 2-0 επί της Κρίσταλ Πάλας, ενώ η αγωνία συνεχίζεται για Λιντς και Λέστερ. Νέα νίκη για την Αστον Βίλα που ανέβηκε 5η!

Την ώρα που Άστον Βίλα νικούσε για όγδοη φορά στα τελευταία δέκα παιχνίδια της (έχει και δύο ισοπαλίες) τη Φούλαμ και προσπερνούσε την Τότεναμ, η Γουλβς πετύχαινε σημαντική νίκη-ανανέωση της παραμονής της στην κατηγορία, ενώ Λιντς και Λέστερ έμεναν στο 1-1.

Νίκη που της εξασφαλίζει σε πολύ μεγάλο ποσοστό την παραμονή στην Premier League πέτυχε η Γουλβς επί της Πάλας χάρη στα λάθη των αντιπάλων της. Όλα ξεκίνησαν με ένα αυτογκόλ από το 3′, ενώ το λάθος κοντρόλ του τερματοφύλακα Τζόνστον, που οδήγησε στην ανατροπή του Νέτο στις καθυστερήσεις, έδωσε τη δυνατότητα στους Λύκους να πετύχουν και δεύτερο γκολ από την άσπρη βούλα, αν και δεν το δικαιούνταν από την εξέλιξη του αγώνα.

Στο Βίλα Παρκ, η Άστον Βίλα σκόραρε νωρίς και στη συνέχεια, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε για να διαφυλάξει τη νίκη, που θα την έφερνε στην πέμπτη θέση πάνω από την Τότεναμ. Τακτική που στέφθηκε με επιτυχία.

Η Λιντς προηγήθηκε και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν καλύτερη της Λέστερ, η οποία όμως τα έδωσε όλα στα τελευταία λεπτά και ισοφάρισε με το δεύτερο, μόλις, φετινό γκολ του Βάρντι που ήρθε από τον πάγκο απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε μόνο άμυνα.

Μετά το 1-1 και οι δύο ομάδες κυνήγησαν ανεπιτυχώς το γκολ. Η ισοπαλία δεν ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα για καμιά από τις δύο, αλλά, όπως λένε, αν δεν μπορείς να κερδίσεις, τουλάχιστον μην χάσεις.